Шкільний етнографічний музей - одне з найважливіших ланок у виховній роботі не тільки Ужгородського ліцею "Лідер", але й в системі усієї системи виховної роботи освітнього округу  міста Ужгорода. Протягом декількох років він здійснює діяльність з формування особистості школяра на основі духовно-моральної культури і традицій українського народу, а також інших народів, що населяють наш край і район. Шкільний етнографічний музей «Світлиця» свою історію веде з 2010 року, був створений силами вчителів, батьків, учнів, працівників закладу. Була створена творча група з оформлення музейних експозицій.

 

Сформувались 5 експозиційних напрямків шкільної музейної діяльності:

  • українська хата;
  • вироби з дерева;
  • предмети домашнього вжитку;
  • лозолетіння;
  • дивосвіт старовинної книги.

     Шкільний етнографічний музей «Світлиця» має вигляд української світлиці початку ХХ століття. Меблі в світлиці дерев'яні, ручної роботи. У експозиції «Українська хата» представлені предмети старовини другої половини XIX століття, першої та другої половин XX століття. Це прядки, ковородка, гребінь, ланцюг, качалка. У цій експозиції знаходяться зразки посуду: ложки, виделки, кружки, чайники. У експозиції «Вироби з дерева» представлені різноманітні фігурки тварин та птахів, яких ми можемо побачити у Карпатах. Експозиція «Предмети домашнього вжитку» присвячується речам повсякденного побуту: глечикам, горщикам, чавунам, макітрам,  праскам та предмети тривалого користування: скрині, лавкам, стільцям, серпу та інші предмети.

  

    Експозиція «Лозоплетіння» присвячена багатолітнім  традиціям жителів нашого мальовничого краю. Серед численних туристів  Закарпаття дуже популярним є ринок сувенірів з лози  в с. Іза Хустського району Закарпатської області.  Заснував в цій місцевості народний промисел лозоплетіння ремісник І. Кашко. Потім він навчив своїх синів, а згодом це стало головним заняттям всіх селян. А вироби свої вони збували на місцевому базарі. Експозиція «Дивосвіт старовинної книги» дає можливість кожному з нас зануритись у незвичайний, захоплюючий, непередбачуваний світ образів, переживань, подій; дізнатись  про історичне минуле наших предків; більш глибоко усвідомити свою приналежність до духовної культури свого народу. З експонатами музею екскурсантів знайомлять учні - екскурсоводи. З цією метою при музеї працює гурток у кількості 10 чоловік, де готують виступи, лекції, допомагають їх опрацьовувати, проводити. Кращими екскурсоводами у навчальному році стали учні 8 - класу: Штелиха О., Мурин Д. та Дудик Ю. Матеріали етнографічного музею систематично використовуються на уроках української мови та літератури, мистецтва, художньої культури, історії, народознавства інших предметах.  У музеї проходять екскурсії, уроки-екскурсії, тематичні уроки, проводяться бесіди, читаються лекції. Матеріали музею використовуються при проведенні вечорів і конференцій старшокласників.

 

    Комплекс різноманітних форм науково - просвітницької роботи музею сприяє розширенню кругозору, вихованню патріотичних почуттів у молоді, формує життєві компетентності, національну самосвідомість та громадську активність.

 

 

Напишіть нам