Сьогодні ми не знаємо хто написав першу книжку, як вона називалася. Книга – унікальне, феноменальне творіння людства. Ми не можемо уявити своє життя без книги. Книги – наші постійні супутники. Книга – джерело знань для школяра, студента, кожної людини. Книга – наш найкращий порадник у всіх життєвих ситуаціях. Недарма в народі кажуть: книга вчить як на світі жить; хто багато читає, той багато знає. Скільки книг треба прочитати, щоб бути освіченим, розумним, мудрим, щоб пізнати світ? Цього ніхто не знає. Читати потрібно все життя. Вік живи, вік учись. Любов до книги починається з дитинства і продовжується протягом  всього  життя. Отож, шануймо, бережімо, читаймо книги, бо у них мудрість, розум, знання людства, які створювалися впродовж тисячоліть. Книга – найбільший винахід людства. Ким бути? Яким бути? На ці запитання дають відповідь книги. Книга відкриває світ пізнання й сходження до одвічних життєдайних джерел цивілізації. Книги дарують нам цілющі зерна знань. Вони спонукають до творчого пошуку, прекрасних знахідок і відкриттів. За всіх часів люди славили книгу. Як її тільки не називали: і джерелом мудрості, і цілителькою душі, сонячним сяйвом і рікою, що живить Всесвіт. Книга завжди ототожнювалась із світлом, яке, незважаючи ні на що, намагались загасити варвари, знищуючи книжкові скарби. Книга і сьогодні – важливе джерело знань.

 Бібліотека - місце для творчості  (цікава презентація для тих, хто хоче знати більше про нашу діяльність)


Загальні відомості про бібліотеку

 

Загальний бібліотечний фонд -  26 140 пр.

Підручники (кількість) -  15 874 пр.

Кількість читачів - 568


Графік роботи 

Понеділок - п'ятниця: з 9.00 до 17.00 год.

Субота, неділя - вихідні дні

Остання п'ятниця кожного місяця - санітарний день


Правила поведінки у бібліотеці 

  • Увійшовши до приміщення, слід привітати працівника  бібліотеки.
  • Книгу можна брати у тому випадку, якщо руки чисті.
  • З будь-якого питання слід звертатися за допомогою до працівника установи і не забувати дякувати йому за надану послугу.
  • У бібліотеці необхідно поводити себе ввічливо, не можна бігати і кричати.
  • Не можна м'яти, загортати кути сторінок, скручувати їх.
  • Якщо книга пошкоджена, її необхідно заклеїти.
  • В книгу заборонено класти ручки, олівці, від яких вона може швидко порватися.
  • Заборонено розписувати та розмальовувати книжки.
  • Здавати книги в обумовлений термін.
  • Якщо книга загубилась або в ході використання зазнала серйозного пошкодження, читач зобов'язаний замінити її такою ж або рівнозначною.
  • Виходячи з бібліотеки, необхідно попрощатися.

      Бібліотека рекомендує:   

    Завдяки впровадженню сучасних інформаційних технологій та комп’ютаризації бібліотечно - інформаційних процесів, шкільною бібліотекою надаються нові інформаційні послуги, серед яких надання комп’ютерного часу учасникам навчально-виховного процесу, проведення заходів із використанням мультимедійних засобів, копіювання документів, запис інформації на електронні носії та інші.

Рекомендована література для позакласного читання

2 клас      3 клас      4 клас      5 клас

За посиланням Ви знайдете перелік літератури, яку варто прочитати учням. Також можна легко знайти ці твори на просторах інтернету.

 



Просвітницька діяльність шкільної бібліотеки  


Запрошує весна у світ казковий

Цього року Всеукраїнський тиждень дитячого читання проходив під гаслом "Наближаємо перемогу з книгою». Книга - це велике диво, створене людиною. Ще не вміючи читати, ми розглядали малюнки до казок, слухали цікаві історії, які читали нам мами. Щодня ми маємо справу з книгою в школі та вдома. Про все ми дізнаємося з книг. За допомогою них ми можемо зазирнути у майбутнє, дізнатися, як жили у сиву давнину, якими були древні цивілізації.
Сьогодні, до Міжнародного дня дитячої книги, на дитячі посиденьки «Запрошує весна у світ казковий», до шкільної бібліотеки завітали учні 1-Б класу. Мандруючи книжковими виставками маленькі читачі дізналися, які книги є в бібліотеці. Під час бесіди вони були не тільки слухачами, а й приймали активну участь у маленькій вікторині на знання казок Г.К. Андерсена, переглянули відеоролик «Правила поводження з книгою». Захід відбувався в чудовій атмосфері!
  

У світі чарівних казок

В рамках національного тижня читання провели в медіатеці дуже цікавий і неординарний захід "У світі чарівних казок" з учнями 2-Г класу (класний керівник Мельник Н.М.). Це були спогади про прочитані мамою казочки, улюблені казки кожного/кожної, висновки про те чому ж навчає нас казка. Як писав М. Слабошпицький: "Людина - це підсумок прочитаного, і якщо вона в дитинстві не зустрінеться з доброю книгою, в майбутньому вона не стане особистістю." Розповідь про безліч неймовірно цікавих і різноманітних казок, які є у нас в медіатеці діти слухали із захопленням. А далі було найцікавіше: театралізований показ казок "Колосок," "Лисичка й журавель," а потім гра: "Придумай казку-діалог." Це був справжній експромт лялькових героїв та підсумок чому ж навчає нас кожна з ситуацій. Разом із казкою відкриваємо цікавий світ, що таке добре і що погано. Пройшлися стежинами багатьох казок і в підсумку учні 2-Г класу записалися до бібліотеки (ті, хто ще не був) і і вибрали собі книгу додому.

 


Тиждень дитячого читання

Із 4 по 8 грудня в Ужгородському ліцеї “Лідер” тривав Національний тиждень читання. Кожен день відбувалися цікаві заходи та зустрічі як у школі, так і за її межами.
Учні 7-А та 9-г класу відвідали Літературний музей Національної спілки письменників Закарпаття. Разом із класними керівниками Фроловою О.М. та Пащук Г.Я. учні зустрілися з відомим поетом Василем Густі, який провів чудову екскурсію-розповідь “Ужгород літературний” та ознайомив дітей із багатим творчим доробком закарпатських письменників.
А 6 грудня на запрошення учасників “ЛІДЕРатурної студії” до учнів завітала молода поетеса, співорганізаторка творчого проєкту “Стилет і Стилс” Лідія Мигалега. Медіатека ліцею перетворилася на тремтливий простір поетичного слова, де семикласники та дев’ятикласники поринули у світ почуттів та образів, талановито створених молодою авторкою.
Лідія розповіла учням про свій шлях у поезії, про перші успіхи та шукання. Особливо проникливо звучали рядки віршів присвячених героєві нинішньої злочинної війни, мужньому захисникові Юрію Тегзі. Полеглий у жорстокому бою воїн — двоюрідний брат поетеси, її близький друг і порадник, тому ця втрата така болюча і непоправна.
У кінці зустрічі гостя відповіла на питання учнів і отримала подарунок — іграшкового Миколая, який, за її словами, стане добрим захисником на щодень.Учасники студії домовилися про подальші зустрічі вже з багатьма молодими талантами у стінах нашого ліцею. Тож хай живе поезія, бо “вона потрібна, як потрібні вода й повітря, хліб і сіль.”
  

Розпочався місячник шкільних бібліотек

Місячник шкільних бібліотек у нашому закладі розпочався із екскурсії до медіатеки учнів 2-Г класу з класним керівником Мельник Н.М. Другокласники відгадували загадки та доповнювали прислів'я і приказки, котрі стосувались книг., повторили правила користування книжками. Також шкільний бібліотекар Кравець І.Б. розповіла про формуляр - перший документ у бібліотеці. Завершили екскурсію розмовою про те, як правильно лікувати книжки, а також чи є в учнів домашня бібліотека та які саме книжки в ній.

  


Зустріч із Тетяною Літераті

Сьогодні, 12 листопада, в шкільній медіатеці відбулась зустріч з успішною журналісткою, дослідницею міста Ужгород, родинних історій знаменитих людей, історичних фактів, які змінили місто: ,,Втрачений Ужгород" Тетяною Літераті. Учні 10-А класу та вчителі із задоволенням слухали розповідь про рідне місто, яку супроводжували рідкісні світлинами, а присутні відгадували що це зображено. Атмосфера була дуже дружня і цікава для всіх. Багато дізнались невідомого та неочікуваного про річку Малий Уж, площу Шандора Петефі, палац Фріда, пішохідний міст... Не могли ніяк попрощатись, бо було надзвичайно цікаво і пізнавально.

  


"Діти війни в Україні"

"Діти війни в Україні." Під такою назвою відбувся захід в шкільній медіатеці з учнями 9-Г класу.

Діти та війна - нема більш жахливого зближення двох протилежних речей у світі. Що таке війна вони побачили очима своєї дитячої душі, його горе, його силу та шляхетність. Під час заходу діти з бібліотекарем Бескід А.Л. пригадали події останніх місяців, поговорили про участь в цих подіях дітей. Також послухали та поспівали декілька пісень, створених під час війни. Сюрпризом для усіх було виконання Аллою Леонтіївною вірша "Коли закінчиться війна" Галини Потопляк під музичний супровід гітари.

Також в бібліотеці було оформлено книжкову виставку "Тобі, Україно, на вірність присягаю" та виставку художніх робіт дітей "У нашім серці Україна"

  


Українська мова на Закарпатті у ХХ столітті

30 вересня до нашої школи завітали поважні гості - вчені, письменники, вчителі, методисти - Микола Жулинський, Сидір Кіраль, Петро Ходанич, Лідія Повх, Наталія Ребрик, Оксана Іваць, Зоряна Павлович-Іліньо, на відкрите заняття із циклу "Українська мова на Закарпатті в XX столітті". Перше засідання для учнів-старшокласників провела вчителька української мови і літератури Василина Сугоняк. Предметом сьогоднішньої зустрічі став період 1940-х років і діяльність Івана Андрійовича Гарайди як вченого, виконавчого директора Підкарпатського общества наук, автора граматики. Присутні мали змогу оглянути рідкісні наукові й художні видання цього періоду.

  


Бібліотека - навігатор в океані знань

Сьогодні, 9 вересня, відбулась екскурсія до бібліотеки для учнів 4-Б класу. Ці діти вже були неодноразово в книгарні, але вперше відвідали її після оновлення.

Під час екскурсії учням розповіли про цікавинки бібліотеки, показали нові книжки, трохи розповіли про них. Також Ірина Богданівна разом з учнями пригадала правила поведінки в бібліотеці, правила поведінки з книгою, розгадали загадки, вивчили прислів'я. І на завершення зустрічі вивчили золоте правило "Книга - це товариш твій, берегти її умій!"

Це була перша екскурсія в оновлену бібліотеку в цьому навчальному році. 

  


День вишиванки

Цікавий та пізнавальний онлайн захід з учнями 4-В класу провели бібліотекар Бескід А. Л. та класний керівник Вачіля О.М. Алла Леонтіївна розповіла про значення вишиванки та легенду про україночку, яка отримала в дар вміння вишивати, прочитала декілька віршів про вишиванку. На останок разом заспівали пісні про вишиванку. Ну а хто не захотів співати, трохи потанцював.

Також бібліотекарі підготували книжкову виставку "Україно моя вишивана."

 


Міжнародний день рідної мови

21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови. З нагоди цього свята до медіатеки "Лідер" завітали учні 4-Г класу, для яких бібліотекарі провели годину спілкування "Сильна мова - успішна держава". Юні читачі з цікавістю слухали розповідь про одне з багатьох див, створених людьми - мову. Також учні відгадували ребуси, загадки, кросворди, читали вірші та слухали цікаві факти про рідну мову. Школярі мали змогу переглянути книжкову виставку "Наше диво калинове - українська рідна мова".

 


День відповідальності

Цього року в Україні вперше відзначають День відповідальності. Дату обрали не випадково, адже 19 жовтня народився автор Декларації відповідальності людини Богдан Гаврилишин. В цій декларації зазначено 15 пунктів, які стосуються усіх сфер життя людини: як сімейного, так і суспільного.
Класні керівники ознайомили учнів із життєвим шляхом Богдана Гаврилишина та із Декларацією відповідальності людини. А також пояснили значення цього дня для людства. 
Джури УЗОШ І-ІІІ ст. №20 - ліцею "Лідер" також ознайомились та обговорили усі пункти цієї декларації та вирішили один з них втілити в життя. Це 14 пункт Декларації: "До майбутніх поколінь: залиш навколишнє середовище у кращому стані, ніж отримав." І відповідно до цього пункту вирішили посадити дуб на території школи. Саджали деревце джури молодшої та середньої вікової групи. А до того як посадили дуб, джури послухали цікаву інформацію про дуби, казки "Дуб під вікном" (Василь Сухомлинський), "Про дубок" (Українська народна казка Подніпров’я) та відгадали загадки про це дерево, які розповідали бібліотекарі школи Алла Леонтіївна та Ірина Богданівна.
  
 

Зустріч із Тетяною Літераті

Днями до нашого закладу завітала Тетяна Літераті в рамках місячника шкільних бібліотек "Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності." Тетяна - журналістка, дослідниця історії міста, а також авторка проєкту "Втрачений Ужгород." Гостя розповіла про історію міста та окремих будівель, про родини корінних ужгородців, яких дуже мало. Дуже уважно школярі слухали про те, що ж насправді було на місці нашої школи до її будівництва, а також історію про район "Мала Прага."

  


"Бабин Яр - 80. Жива пам'ять"

80 років тому в Києві сталася одна з найбільших трагічних подій в історії міста і в історії України періоду Другої світової війни. Наприкінці вересня 1941 року німецькі нацисти в урочищі Бабин Яр знищили єврейське населення міста. Відтак Бабин Яр став символом Голокосту і нацистських злочинів загалом.
З 29 вересня по 6 жовтня в УЗОШ І-ІІІ ст. №20 - ліцеї "Лідер" відбулися заходи з нагоди вшанування пам'яті загиблих у Бабиному Ярі. Так класні керівники 5-11 класів провели виховну годину "Бабин Яр - 80. Жива пам'ять," метою якої було розповісти про події вісімдесятирічної давності, коли було вбито майже 34 тисячі київських євреїв.
В шкільній бібліотеці була оформлена виставка літератури "Не згасне вогонь пам'яті менори."
А Клецко Ю.М., вчитель історії, провів урок-реквієм "Трагедія Бабиного Яру" з учнями 11 класу.
  

Всеукраїнський день бібліотек

До Всеукраїнського дня бібліотек в нашій шкільній книгозбірні відбулися екскурсії для першокласників. Бібліотекарі розповіли найменшим школярам про правила поведінки в бібліотеці, про те як поводитись із книгами, що можна робити, а що - ні. Алла Леонтіївна коротко розповіла про те, які саме книги є в наявності. Це не тільки шкільні підручники, але й дуже багато художньої літератури. Звернула особливу увагу на книжкову виставку "Ульотні книжки." Також вже записались до шкільної бібліотеки ті учні, які вже вміють читати. 

Разом з тим до цього дня бібліотекарі підготували невеликі виставки. Це "Книжкове ДНК людства", "Еволюція книгою" та "Час читати." 

  

  


Щедрий подарунок від випускниці

Випускниця 11 класу Мурин Вероніка подарувала шкільній бібліотеці кнжки, які вже не читає. Вероніка каже, що вона вже "виросла" з цих книг, а учні молодшої школи матимуть можливість почитати.


Тиждень безпеки дорожнього руху

Із 17 по 21 травня в закладі проходив Тиждень безпеки дорожнього руху, протягом якого з учнями повторили правила дорожнього руху. Повторювали як працівники закладу, так і запрошені гості.

Класні керівники провели уроки присвячені безпеці дорожнього руху. працівники шкільної бібліотеки підготували книжкову виставку відповідної тематики. Тож учні під час перерви чи на групі продовженого дня заходили й читали. Також бібліотекар Кравець Ірина Богданівна провела ряд зустрічей в бібліотеці, під час якої повторювали правила переходу та значення світлофору при переході вулиць.

А запросили ми представників патрульної поліції. Вони провели виховну бесіду з учнями 5-их класів, під час якої обговорювали не тільки правила дорожнього руху. А вже на шкільному подвір'ї біля патрульної машини говорили з першокласниками. Хоча достеменно не відомо, чи чули діти дорослих... Більше вражала машина, до якої можна було доторкнутись.

  


Тиждень дитячого читання

23 березня учні 6-А класу разом із вчителем української літератури Тимчик О.М. та шкільним бібліотекарями підключились до онлайн-події Всеукраїнської піар-акції "Коло читання. Книга єднає країну." Організаторами цієї акції були Національна бібліотека України для дітей, Українська асоціація працівників бібліотек для дітей та ІВВУ Ukraine.  Саме цим онлайн-заходом розпочався Тиждень дитячого читання в нашому закладі. 

   

Продовжили цей тиждень учні 5-А класу та представники учнівського самоврядування, які мали цікаву зустріч на платформі ZOOM із Анною Сабадош. Пані Анна є головою ГО "Зелений Варош." Учасники зустрічі підняли надзвичайно важливу тему "Річки Закарпаття. Як уникнути засмічення водойми" 

"Такого активного обговорення проблеми забруднення довкілля у нас давно не було. Часом дорослі навіть і не підозрюють, наскільки креативними та логічними є ідеї школярів! Разом ми обговорювали проблеми засмічення довкілля та можливості їх розв'язання, шукали причини різних ситуацій забруднення та намагалися припустити, що трапиться в майбутньому, якщо не ліквідувати сміттєзвалища сьогодні. Домовилися неодмінно зустрітися офлайн та провести спільний майстер-клас по сортуванню та спробувати надати друге життя пластику, тож далі буде" - написала Анна Сабадош на сторінці ГО "Зелений Варош" в мережі Facebook.
 
Алла Леонтіївна Бескід презентувала новинки шкільної бібліотеки. Це порадники Аніели Чольвінської-Школік. Кожна книга цікава по-своєму. В одній поради тільки для дівчат, в інших - для підлітків. В цих книжках розповідають про відносини між однолітками та між підлітками і дорослими в цікавій та доступній формі.
 
І на завершення цього цікавого тижня А.Л. Бескід прочитала декілька оповідань В.О. Сухомлинського для молодших школярів.

Заходи до 150 річниці від Дня народження Лесі Українки

25 лютого 2021 року виповнюється 150 років з дня народження Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки) - видатної української письменниці та громадського діяча, однієї з центральних постатей національної культури.

В нашому закладі також відзначили День народження видатної поетеси. Бескід А.Л., Кравець І.Б., шкільні бібліотекарі, та Вачіля О.М., педагог-організатор, сформували книжкову інсталяцію "Стояла я і слухала весну..." у фойє. Біля інсталяції фотографувалися усі бажаючі, адже вона виглядала дуже оригінально. 

Шкільні бібліотекарі, педагог-організатор та активні учні закладу створили відео-ролик "Твори Лесі Українки". Бескід А.Л. підібрала поезію та зачитала вступ, учні вивчили та розповіли вірші, а педагог-організатор змонтувала відео. Що з цього вийшло? Дивіться:

Учні 5-Б класу з класним керівником Івандель Т.М. та вчителем української мови та літератури Белей О.М. створювали "Плакат співпраці." Кожен учень отрмав частину малюнка, яку мали розфарбувати. Вже, коли частинки розфарбовані, їх склеювали, формуючи плакат.

Мороз М.М., вчитель музичного мистецтва, провеле надзвичайно цікавий урок мистецтва в 6-Б класі. Під час уроку Маргарита Миколаївна розповіла про те, що Леся Українка грала на фортепіано та бандурі, любила музику. На початку уроку учні розгадували кросворд, допомагали й гості уроку. Також на урок вчитель запросила рідну сестру, з якою заспівала пісню за словами вірша поетеси. А учні співали вірш Лесі Українки під сучасну музику.  

Найактивніші заповинили анкету "Знайомтесь це...", в якій розповідали про себе та поетесу. Таким чином учні повторили життєвий шлях Лесі Українки.


День рідної мови

     21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови. Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності людини. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

     Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані.

  Саме 21 лютого учні 8-Г класу взяли участь у поетичному марафоні "Єднаймося в мові", який організували працівники Обласного організаційно-методичного центру культури на площі Театральній. У марафоні взяли участь близько 100 учасників віком від пְ’яти до 80-и років. Кожен учасник розповідав вірш про рідну мову.

   В понеділок, 22 лютого, у фойє закладу бажаючі фотографувалися біля фотозони, тримаючи в руках фотобутафорію з написами "Я розмовляю українською мовою", "Ми любимо рідну мову" та інші. Учні 7-их класів створювали стінгазети "Цікава рідна мова" (роботи виставлені у фойє закладу). Також стінгазету створили учні 1-В класу разом із класним керівником М.М. Казінцевою.

   Белей Оксана Михайлівна влаштувала змагання "Любіть українську" між двома командами з 7-Б класу. Вони отримували завдання різного характеру: знання значень слів, читання скоромовок та інші.  

    Учні 2-В класу також долучилися до підтримки мови,як культурної спадщини українського народу. Було проведено мовний турнір "Знавці української мови". Другокласники грали в мовні ігри та виконували творчі завдання.

      А в шкільній бібліотеці відвідувачі могли ознайомитись із виставкою літератури, яка стосувалася рідної мови. Це й орфографічний словник, і тлумачний, й книги про рідну мову різних авторів.

  


Тиждень пам'яті 

     15 лютого в Україні відзначають День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Афганська війна була останньою з великих імперських авантюр Радянського Союзу. Згідно зі статистикою, в Афганістані загинули 4 тисячі українців. 72 українських воїни зникли безвісти. Майже 3 тисячі матерів втратили своїх синів, півтисячі жінок стали вдовими, 711 дітей – сиротами. Більше 8 тисяч українців отримали поранення, 6 тисяч залишилися інвалідами. Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперські амбіції Кремля. Крім афганців, цього дня вшановують і інших військових, які брали участь у різних війнах в часи СРСР та незалежної України. У період незалежності в миротворчих операціях за межами країни загинуло 49 військових. З самого початку війни на сході України тисячі афганців та ветеранів інших війн добровільно виступили на захист рідної землі від російських загарбників. 

     З 15 по 18 лютого річниця бою під селищем Дебальцеве.  Дебальцеве — місто з важливим залізничним вузлом, воно також лежить на перехресті двох автошляхів міжнародного значення. Саме тому його так хотіли захопити вороги. 20 лютого 2015 року головний редактор сайту Цензор.нет Юрій Бутусов оприлюднив дані щодо оцінки втрат українських силовиків у боях за Дебальцеве в період з 24 січня по 18 лютого 2015 року: 159 загиблих, 118 полонених, 36 зниклих безвісти.

     Враховуючи, що ці дві дати так або інакше пов'язані, ми вирішили об'єднати заходи. Тож 15 лютого до закладу завітав Сергій Кузнєв, учасник бойових дій, капітан запасу, який наразі працює в Міністерстві у справах ветеранів України. Сергій Анатолійович розповів і про війну в Афганістані, і про бої під Дебальцево. С.А.Кузнєв ообисто був учасником військових подій на сході України, тому не з чуток знав про ті події. Розповідав відверто, але доступно для дітей.

    Протягом тижня учні різних класів переглянули документальний фільм про бої під Дебальцево. Учнів вражала стійкість наших бійців, адже противник мав більше можливостей перемогти. Також заважав перемозі ще й той факт, що противник знав досконало план відступу. Виникло багато запитань. Допомагав розібратися вчитель історії Клецко Юрій Миколайович.

     Також інформаційні хвилинки влаштовували бібліотекарі школи. Бескід А.Л. та Кравець І.Б сформували виставку літератури та на її основі розповідали відвідувачам про події в Афганістані та під Дебальцево.

   

   


"Пам'ятай про Крути"

   29 січня в Україні вшановують пам'ять Героїв Крут. Цей день закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

     Учні 10 класу разом із вчителем історії Клецком Ю.М. пригадали події тих часів, що передувало бою під Крутами, та як цей день вплинув на подальші події. Подискутували про те, чи можна було попередити такі втрати, а також що було б, якщо ті або інші учасники подій вчинили інакше...

     А в бібліотеці підібрали книги та журнали, в яких розповідають про події, та створили виставку "Бій під Крутами: відомі і невідомі сторінки..."

  


День Збройних сил України

     Сьогодні, до Дня Збройних сил України, в нашому закладі відбулася зустріч із учасником бойових дій, капітаном запасу С.А. Кузнєвим, який наразі працює в Міністерстві у справах ветеранів України. Сергій Анатолійович трохи розповів про себе та про військову службу. Далі відповідав на запитання учнів. А дітей цікавило все: "Чи вбили Ви когось?", "Який розпорядок дня військових?", "Коли можна піти в армію?" Спілкування пройшло в невимушеній атмосфері та зачепило не тільки військову тематику.

   

     Ще місяць тому в закладах освіти м.Ужгорода було оголошено конкурс літературних творів, творів образотворчого мистецтва та фоторобіт на тему "Захисники України: історія та сьогодення." Цього року конкурс проходив в онлайн форматі. Бажаючі могли надіслати свої твори, а жюрі в школі оцінювало роботи.

  

 

     За результатами І туру були відправлені роботи для участі в ІІ турі. Вже на міському етапі Вачіля Анна, учениця 8-А класу, із своєю фотороботою "Дякую!" посіла ІІІ місце.


День пам'яті жертв Голодомору

      Ні не забудемо! Пам'ятаймо, що зимою 1932-1933 років помирало в Україні 17 чоловік на хвилину, 25 тисяч щодня. За 10 місяців Україна втратила майже чверть свого населення.

      Про штучний голодомор, як один із найжахливіших способів нищення народу свідчать спогади зібрані в книгах про цю страшну трагедію.

     27 листопада в нашому закладі пройшли заходи щодо вшанування пам'яті жертв голодомору. Учні 11 класу підготували виховний захід для учнів 9-Б класу разом з вчителем історії Маровтій Г.І. Хвилиною мовчання розпочалося вшанування пам'яті загиблих. Говорили про хронологію подій репресій 1932-1933 років, розповідали про те, як відбирали останні харчі в селян. Протягом заходу неодноразово переглядали фрагменти документальних фільмів про ці страшні події. 

  

       Бескід Алла Леонтіївна, бібліотекар закладу, підготувала виховний захід з учнями 6-Б та 6-В класів. Говорили про голод 30-их років. Дівчата і хлопці цитували слова дітей тих часів. Під час заходу передали з рук в руки свічку пам'яті, яку запалюють кожного року в четверту суботу листопада.

  

      Цього року активісти учнівського самоврядування створили ролик "Свічка пам'яті", яким закликають запалити свічку вдома 28 листопада о 16.00.

 


День Гідності та Свободи

    Цього дня, 21 листопада, рівно сім років тому люди вийшли на вулиці, щоб висловити свою позицію щодо дружби з Євросоюзом. Після рішення уряду про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію України з ЄС українці зібралися на майданах.

     21 листопада в Україні відзначають як День Гідності та Свободи, адже саме в цей день сім років тому розпочалася Революція, яка переродила українську націю. Перша акція протесту розпочалася о 22:00. Тоді учасники мітингу нарахували близько півтори тисячі людей. Протестувальники використовували українську та європейську символіку й співали гімн України.

     На вулиці вийшли журналісти, громадські активісти, опозиційні політичні лідери. Згодом вони намагалися підійти до Адміністрації Президента, але прохід на вулицю Банкову був заблокований міліцією та посиленим загоном "Беркута". Протестувальники вирішили залишитися на ніч на Майдані. Цього ж дня небайдужі вийшли на Євромайдани також у Львові, Донецьку, Харкові, Ужгороді, Луцьку та інших містах.

    Попереду на українців чекала найдовша зима в історії України – Революція Гідності. Попереду був розпач і біль за втратою життів Небесної Сотні. Українська нація тоді переродилася, згуртувалася, а головне – самоідентифікувалася.

   Саме про ці події з історії сучасної України говорили учні 10 класу. Разом із вчителем історії, Клецко Ю.М., підготували та провели урок-реквієм "Вільні творити майбутнє." Розпочався урок з хвилини мовчання, пригадали хронологію подій, учні переглянули декілька документальних відео. Наприкінці уроку зачитали поезії створені під час та після Революції Гідності.

     Книжкова виставка "Їх серця б'ються на небесах", яку підготували Алла Леонтіївна та Ірина Богданівна, бібліотекарі школи, лаконічно доповнила весь урок.

 


Всеукраїнський Місячник шкільних бібліотек

     Всеукраїнський Місячник шкільних бібліотек проводився під гаслом "Шкільна бібліотека та екологічна просвіта учнів». Упродовж  жовтня учні УЗОШ І-ІІІ ст. № 20 - ліцею "Лідер" брали активну  участь у різноманітних тематичних заходах. Відкриття місячника було розпочато виставкою-інсталяцією "Обіймемо Землю красою й любов’ю."

     За  ініціативи бібліотекарів шкільної книгозбірні з 19 по 23 жовтня відбулася зустріч голови громадської організації «Зелений Варош» Сабадош Анни Іванівни з учнями 1-Б, 1-В, 2-Б, 4-В та 5-В класів.

   

     Було проведено цикл заходів «Довкілля і я – збережемо планету», Еко-урок на тему: "Кліматичні зміни та збереження ресурсів нашої планети",  на якому говорили про необхідність сортування сміття та, як правильно це робити.    

   

     З великою зацікавленістю учні 5-х класів прослухали інформацію про проект "Сонячна лавка-Ужгород", переглянули соціальні  відеоролики, з яких дізналися про шкоду та користь пластику, вирішували, як вберегти природу та долучилися до гри сортування відходів «Що куди кладемо?».     

 

     В школярів ліцею був справжній день захисту природи. Разом з вчителями, за сприяння батьківського комітету та за підтримки адміністрації, на території закладу були висаджені нові дерева.

   

 

      Учням та вчителям дуже сподобались цікаві та пізнавальні екоуроки. Про це свідчили слова вдячності голові ГО «Зелений Варош» Сабадош Анні Іванівні. Громадська організація з бібліотекою школи домовились про подальшу співпрацю. 


Всеукраїнський день бібліотек

     До Всеукраїнського дня бібліотек актив учнівського самоврядування вирішив створити відео-презентацію "Моя улюблена книга." На фото сфотографовані учні закладу з улюбленою книгою. Серед них і художня література, і серії книг, і, навіть, шкільні підручники.

 

     У шкільній бібліотеці Алла Леонтіївна та Ірина Богданівна підготували інсталяції "У світі книжок." Маленькі герої інсталяцій занурилися в полиці бібліотеки у пошуках найцікавіших книжок. А відвідувачі з цікавістю розглядали інсталяції та пропонували свої варіанти цікавих творів. 

  


Екскурсія до шкільної бібліотеки:

"Перший раз у перший клас, завітай скоріш до нас"

       18 та 19 вересня для наших першокласників були проведені екскурсії до шкільної бібліотеки. Учні 1-их класів мали три зупинки: «Правила користування бібліотекою», «Книжкові полиці – бережуть таємниці» та «Казкова галявина». Під час першої зупинки Кравець Ірина Богданівна (бібліотекар) познайомила дітей з «книжковим будинком», правилами поведінки у бібліотеці та правилами користування книжками. Також ознайомилися із місцем розміщення книг у бібліотеці, вивчили значення слів «стелаж», «формуляр», «читач», «картотека», «каталог». Розповіла про цікаві книжки, які є в нашій бібліотеці на другій зупинці. Третя - була присвячена віршам, приказкам, прислів’ям та загадкам про книжки. На завершення пограли в гру «Так чи ні?», під час якої ще раз повторили правила поведінки в бібліотеці. Першокласники пішли задоволені знайомством з бібліотекою та її працівниками.  

  

   


Всесвітній день книги

До Всесвітнього дня книги ми підготували пам’ятку батькам «Як подружити дитину з книгою»
     Сьогодні книги стрімко втрачають свою популярність. І дорослі, й діти радше надають перевагу відпочинку за комп’ютером, ніж з книгою. Та й по необхідну інформацію частіше звертаються до Інтернет - служб, ніж до бібліотеки. У той час, як любов до книги, начитаність, літературний смак – це показники культурної, загально розвиненої, високоморальної особистості. Тож варто змалку долучати дітей до світу книг.
       У тому, що в дитини немає інтересу до книги, найчастіше винні дорослі.
- Батьки проводять свій вільний час за комп’ютером, а не за книгою, та й дитині мало читають книжок, тобто не є для неї прикладом активного читача.
- Дорослі заохочують дитину до читання солодощами, не усвідомлюючи, що читання саме по собі має стати для дитини насолодою.
- Дорослі змінюють процес читання книжок переглядом мультфільмів, телепередач або, значно гірше, комп’ютерними іграми, які пропагують насильство, і дитячу психіку просто-таки атакують образи телепузиків, людино-павуків, людино-машин, страшних орків тощо.
     Остання проблема постає сьогодні найгостріше. Адже віртуальна дійсність, створена телевізійним та Інтернет - простором, відриває дитину від життя, робить емоційно байдужою у реальних стосунках зі світом людей та природою.
     І що робити батькам, якщо дитина не любить читати? Читання для дітей – як зробити його цікавим. Ось декілька порад для вас, шановні батьки.

ЯК ПОДРУЖИТИ ДИТИНУ З КНИГОЮ:  


- Надайте дитині відкритий доступ до книг: організуйте в доступному для дитини місці поличку, куточок, домашню бібліотеку з дитячими книжками; разом створюйте тематичні виставки; «лікуйте» зіпсовані книжки.
- Разом читайте та обговорюйте твори: влаштовуйте щоденні (щотижневі) сімейні читання книжок з подальшим їх обговоренням (зміст книжок та час визначається залежно від вікових, психофізіологічних та індивідуальних особливостей дітей).
- Переконайтеся, що ви добрий оповідач: володійте мистецтвом виразного читання, акторського виконання літературних творів.
- Добирайте книги відповідно до індивідуальних особливостей дітей: обрати відповідні твори допоможе психолог.
- Розглядайте й обговорюйте ілюстрації: таким чином, діти оволодівають умінням будувати розповіді, переказувати твори, а придумуючи назву до ілюстрації, вчаться узагальнювати свою розповідь, аналізувати і визначати головне в ілюстрації.
- Залучайте дітей до створення книжок власноруч: твори для книжок діти можуть обирати або складати самостійно, дорослий їх записує, діти малюють ілюстрації, разом скріплюють сторінки.
- Подавайте добрий приклад: багато читайте для себе і для дітей, ходіть разом до бібліотеки, в книжкові крамниці, пропонуйте дитині самостійно обирати книжки, цікаві їй.
     Важливим чинником, який впливає на ставлення дитини до книги, є позиція, яку в цьому питанні займають значущі для неї дорослі – батьки, вихователі, вчителі.


Посилання, за якими Ви можете знайти багато цікавої інформації

Доброго дня. Доброго всім здоров'я. Вас вітає шкільна книгозбірня! На час карантину ми підготували для читачів, їх батьків, та вчителів деякі цікавинки. Нехай кожен з вас знайде в цій інформації корисне для себе.

10 надихаючих цитат з дитячих книжок!

Онлайн книги:

Бібліоогляд. Електронні книги українською мовою.

Друзі, бібліотека аудіокниги українською мовою пропонує!!!

Ознайомтесь з онлайн версією дитячих книжок з малюнками українською мовою.

Для цікавого дозвілля:

Безкоштовні онлайн спектаклі, літературні читання та концерти — афіша на карантин

Батьки, Вам бажаємо гарно провести день в колі сім'ї! Книгозбірня школи.

Бібліотека рекомендує самотужки всією сім'єю.

Для вивчення чогось нового:

10 найкращих фільмів для дітей, що пояснюють складні питання просто

9 мультфільмів для вивчення англійської мови

 

Наукові факти, що дивують

 

Бібліотечний урок: "Розсерджена Земля"


Міжнародний день рідної мови

     Мова – одне з найцінніших надбань, які створили й залишили наші попередники. Мова є душею нації, у її глибинах народилося багато скарбів, якими пишається наш народ.

     21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови. Це відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році. В Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема мови на українських землях нараховує кілька століть.

     До відзначення Міжнародного Дня рідної мови «Прекрасне слово і душа у мові рідній воз’єднались» долучилися бібліотекар Бескід Алла Леонтіївна та шкільна родина учнів 6-Б класу на чолі з класним керівником Белей Оксаною Михайлівною. На заході  учні здійснили невеличку подорож в історію нелегкого, тернистого шляху української мови, як державної. Учасники заходу були активними в конкурсах та вікторинах, пригадали найяскравіші зразки народної мудрості, показали свої знання юних філологів в грі «Грамотій».

    Тож побажаємо всім українцям, які свято бережуть українське слово – щастя, натхнення, добра, миру, світлого майбутнього, живіть повноцінним життям, досягайте вершин, адже у ваших руках доля нашої країни. Любіть, шануйте і бережіть рідну мову – вона наш генетичний код.

  


Сніговик та ялинка у бібліотеці

     Зима... Чудова пора для того, щоб зліпити сніговичка. Але не цього року погода не балує нас снігом та морозом. Тому наші бібліотекарі вирішили хоча б трошки порадувати дітей. Алла Леонтіївна та Ірина Богданівна запропонували дітям "зліпити" сніговичка із книжок. Дівчата складали книжки білого кольору таким чином, щоб створити справжню снігову бабу. А далі прикрасили капелюхом, шарфом і паперовими очима, носом. В такий самий спосіб була створена і ялинка. Але вже із книжок зеленого кольору. В ялинки були справжні іграшки та "дощик". Цим самим бібліотекарі показали, що навіть із книжок можна створити цікаві інсталяції.

 

 


День соборності України

      У середу, 22 січня, жителі нашої країни вітали один одного з Днем соборності України. Це свято має вже більш ніж сторічну історію. Вперше День соборності України відсвяткували у 1939 році в Хусті. Тоді це місто було столицею Карпатської України - чехословацької автономії. А офіційно святкувати День соборності в Україні почали лише у 1999 році після указу президента Леоніда Кучми. Щорічно в цей день відзначають важливу історичну подію, що відбулася в 1919 році - проголошення Акту злуки Української народної республіки і Західноукраїнської народної республіки. Також цього дня згадують підписання Четвертого Універсалу Центральної Ради. Це сталося роком раніше - 22 січня 1918 року. Цим документом проголошувалася повна незалежність УНР. День соборності України дата Акт злуки було проголошено на Софійській площі Києва. Після цього відбувся молебень та військовий парад. Святкування Дня соборності України тимчасово припинялося через указ колишнього президента Віктора Януковича. У 2011 році своїм указом він постановив відзначати 22 січня День соборності та Свободи. У 2014 році повноцінне святкування Дня соборності повернув тодішній президент Петро Порошенко.

    Святкування Дня соборності України в УЗОШ І-ІІІ ст. №20 - розпочалися ще до уроків. Усім бажаючим пропонували на стікерах написати свої мрії щодо України або ж чому вони люблять нашу країну. Самі ж стікери приклеювали до ватманів, які вирізані у формі літери Я, серця та мапи України. Разом вони створювали напис "Я люблю Україну."

  

    Учні 9-Б та 11 класу разом із вчителем історії Клецко Ю.М. підготували спільний виступ. Учні розповіли про події, які передували цьому святу, а також про те, як проходить воно зараз. У шкільній бібліотеці Алла Леонтіївна та Вікторія Богданівна створили виставку книг під назвою "Соборна мати - Україна, благослови добром мене." Представлені книги, в яких розповідається про події 1918-1918 років. Виставка в бібліотеці буде ще тиждень. Після уроків учні 6-А класу з класним керівником Тимчик О.М. поклали квіти до пам'ятника Августину Волошшину, що знаходить на набережній Незалежності.  

  


Всесвітній день боротьби зі СНІДом

 Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ та СНІД. Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета - звернути увагу суспільства на цю проблему.

     Символ, який привертає увагу до проблеми боротьби зі СНІДом є червона стрічка. Ідея створення виникла в групі "Visual AIDS." Вперше червону стрічку було запропоновано прикріпити до одягу на церемонії вручення "Tony Awards" 2 червня 2000 року. Організатори проекту сподівалися що до 1 грудня червону стрічку прикріплять вже в усьому світі. І не помилилися.

     У нашому закладі учнівське самоврядування також запропонувало прикріпити червону стрічку в понеділок 2 грудня. Ще до початку уроків представники самоврядування роздавали усім бажаючим стрічки, зроблені власноруч. 

      У наші біліотекарі теж приготувалися до відзначення цього дня. Підібрали літературу зі шкільної бібліотеки на тему ВІЛ та СНІДу і оформили виставку під назвою "Здорова молодь - здорова нація."

      Вайнак Наталія Юріївна, медична сестра закладу, провела з учнями 9-их класів бесіду "Скажи СНІДу - НІ!", яка включала й відеоматеріали щодо попередження зараження ВІЛ та СНІД. була наведена невтішна статистика по Україні, пояснення того як можна заразитися і перебіг самого захворювання.

 


Не маємо права забути!

"Вони хотіли поховати нас,

але не знали, що ми - насіння" 

     Ні не забудемо! Пам'ятаймо, що зимою 1932-1933 років помирало в Україні 17 чоловік на хвилину, 25 тисяч щодня. За 10 місяців Україна втратила майже чверть свого населення.

    Про штучний голодомор, як один із найжахливіших способів нищення народу свідчать спогади зібрані в книгах про цю страшну трагедію.

     22 та 25 листопада в нашому закладі пройшли заходи щодо вшанування пам'яті жертв голодомору. Учні 10 класу підготували виховний захід для учнів 8, 9 та 11 класів разом з вчителем історії Маровтій Г.І. Хвилиною мовчання розпочалося вшанування пам'яті загиблих. Говорили про хронологію подій репресій 1932-1933 років, розповідали про те, як відбирали останні харчі в селян. Протягом заходу неодноразово переглядали фрагменти документальних фільмів про ці страшні події. 

   

    З учнями 4-их класів виховні заходи провели класні керівники разом із педагогом-організотором. Четвертокласникам показали коротке відео про голодомор 1932-1933 років, в якому описані події тих часів. Згадали закон "Про п'ять колосків", згідно якого, на одну людину залишали 5 колосків пшениці. Тому було запропоновано дітям розфарбувати або намалювати  колоски.

 


21 листопада - День гідності та свободи

      Цього дня, 21 листопада, рівно шість років тому люди вийшли на вулиці, щоб висловити свою позицію щодо дружби з Євросоюзом. Після рішення уряду про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію України з ЄС українці зібралися на майданах.

     21 листопада в Україні відзначають як День Гідності та Свободи, адже саме в цей день шість років тому розпочалася Революція, яка переродила українську націю. Перша акція протесту розпочалася о 22:00. Тоді учасники мітингу нарахували близько півтори тисячі людей. Протестувальники використовували українську та європейську символіку й співали гімн України.

     На вулиці вийшли журналісти, громадські активісти, опозиційні політичні лідери. Згодом вони намагалися підійти до Адміністрації Президента, але прохід на вулицю Банкову був заблокований міліцією та посиленим загоном "Беркута". Протестувальники вирішили залишитися на ніч на Майдані. Цього ж дня небайдужі вийшли на Євромайдани також у Львові, Донецьку, Харкові, Ужгороді, Луцьку та інших містах.

    Попереду на українців чекала найдовша зима в історії України – Революція Гідності. Попереду був розпач і біль за втратою життів Небесної Сотні. Українська нація тоді переродилася, згуртувалася, а головне – самоідентифікувалася.

   Саме про ці події з історії сучасної України говорили учні 11 класу. Разом із вчителем історії, Клецко Ю.М., підготували та провели урок-реквієм "Вільні творити майбутнє." Розпочався урок з хвилини мовчання, пригадали хронологію подій, учні переглянули декілька документальних відео. Наприкінці уроку зачитали поезії створені під час та після Революції Гідності.

     Книжкова виставка "Їх серця б'ються на небесах", яку підготували Алла Леонтіївна та Ірина Богданівна, лаконічно доповнила весь урок.

  


Тиждень безпеки дорожнього руху  

     З 11 по 15 листопада 2019 року проходив тиждень безпеки дорожнього руху. В рамках цього тижня було проведено ряд заходів. У шкільній бібліотеці була створена виставка книг "Поради Мудрої Сови". Були представлені книги, які розповідали про правила дорожнього руху, дорожні знаки та їх значення. Також Алла Леонтіївна разом із Іриною Богданівною розповіли про правила дорожньої безпеки учням, які зайшли в бібліотеку, щоб поцікавитися новинками.

     В середній та старшій школі були проведені протягом тижня виховні години на тему "Безпечна країна." Класні керівники провели бесіди про правила дорожнього руху. В першу чергу наголошували на правилах дорожнього руху пішоходів та велосипедистів. Оскільки, діти є учасниками дорожнього руху саме тоді, коли йдуть пішки чи їдуть на велосипеді.

     Учні початкової школи малювали малюнки на тему "Безпека дорожнього руху," де малювали правильну та неправильну поведінку дітей на дорозі. Також учні створювали лепбуки про дорожні знаки, розповідали за зображеннями, що вони означають. 

  

 


 День української писемності та мови 

      Щороку 9 листопада ми святкуємо День української писемності та мови. Українська мова пройшла довгий та тернистий шлях розвитку й сьогодні кожен з нас відповідальний за її популяризацію та процвітання. Багато українців приділяють час вивченню англійської мови та інших мов, але чи так добре ми знаємо та шануємо нашу рідну мову? 

      День української писемності та мови було встановлено указом президента України Леоніда Кучми в 1997 році на честь українського літописця преподобного Нестора - послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Також з 2000 року в цей день в прямому ефірі «Українського радіо» транслюють «Диктант національної єдності», який може написати будь-хто. Зачитує текст доцент Київського університету імені Бориса Грінченка, автор підручників і посібників з української мови Олександр Авраменко. Він складає оригінальний текст диктанту, який ніхто, до моменту його зачитування в ефірі «Українського радіо», не бачив.  З кожним роком кількість учасників мовного флеш-мобу зростає. До написання диктанту долучилися й учні та вчителі нашого закладу. Також виявили бажання написати цей диктант чотири мами наших школярів. Одну з жінок підтримувала трирічна донечка, яка сиділа поряд і повторювала слова Олександра Авраменка.  

     Також ВІ «Активна громада» запросила по-новому відзначити цей день. Учням 10 класу було запропоновало розгадати кросворд. Питання кросворду допомогли комусь дізнатися, а комусь пригадати цікаві факти про українську мову, обговорити її важливість та визначити, як ми самі можемо сприяти розвитку нашої мови. Після розгадування кросворду учні розповіли про свої улюблені слова в українській мові. Серед них були шибайголова, Чахлик Невмирущий та багато інших. Акція одночасно проходила у 25 містах у різних куточках України.

     

    Учні 5-их класів змагалися у мовному квесті. Завдання були розміщені у різних приміщеннях школи. Тож п’ятикласникам довелося добряче побігати. У підсумку перемогу здобув 5-Б клас, друге місце посів 5-Г клас, а третє місце розділили 5-А та 5-В класи. 

     Учні 7-их класів змагалися в конкурсі «Мовні перегони». Завдання були створені за допомогою онлайн-сервісу Kahoot та одного командного завдання. З відривом в один бал перемогла команда 7-Г класу, друге місце за командою 7-Б класу, третє – команда 7-А класу.

     

      7-Г клас разом із класним керівником Яремою Христиною Іванівною підготував «Абетку побажань». Підібрали до кожної літери слово-побажання і сформували із літер стіннівку.

     

      Цього року проявила ініціативу учениця 5-В класу Ковач Олександра. Дівчина підготувала невеличке завдання для однолітків. Воно було простеньке: розкласти слова в абетковій послідовності. Із завданням справились майже усі. Проте переможцями були ті, хто зробив це найшвидше та правильно. 

     Нагородження переможців мовного квесту та конкурсу «Мовні перегони» відбувалося в понеділок у шкільній бібліотеці. Також там ще діє виставка книг «Мово рідна, будь не тільки святом, а насущним хлібом на щодень»

  


До 75-ої річниці визволення України та Закарпаття від нациських окупантів

 Указом Президента України від 20 жовтня 2009 року з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні, 28 жовтня було проголошено Днем визволення України від фашистських загарбників.    

     Алла Леонтіївна та Ірина Богданівна, працівники бібліотеки, підготували до річниці визволення України від фашистських загарбників виставку книг. В них розповідається про події 1941-1945 років, військові перемоги та героїв, які захищали Україну.

  

        До цієї дати вчитель предмету "Захист Вітчизни" Ужгородського центру допризовної підготовки Шмігельський Геннадій Валерійович підготував урок розповідь про бойові дії, які передували цьому переможному дню. Розповів хлопцям та дівчатам про бойові дії на території України, що проходили в жовтні 1944 року, та хто керував ними, нагадав кількість жертв за роки війни.

     Ми віддаємо данину пам’яті воїнам, які загинули в боях за звільнення України, і мирним жителям, що постраждали від дій нацистських окупантів. Україна завжди пам’ятатиме тих, хто ціною свого життя захищав і визволяв її в роки воєнного лихоліття.

  


  День захисника України

     15 жовтня в УЗОШ І-ІІІ ст. №20 - ліцеї "Лідер" відбувся концерт "Слава синам України" присвячений Дню захисника України, який підготували учні 5-В класу з класним керівником Мумряк Тетяною Михайлівною. На свято був запрошений старший солдат Боровик Віктор 15 окремої гірсько-штурмової бригади. 

     Свято розпочалося із виконання гімну України. Діти нагадали нам, що 14 жовтня святкують ще й Покрови Пресвятої Богородиці та День Українського Козацтва. Наголосили, що всі ці свята недаремно святкуються в один день. Оскільки Пресвята Богородиця була покровительницею козацтва, а зараз і наших захисників.

     Дівчата привітали хлопців не тільки свого класу, а й усієї школи. Також виступив танцювальний колектив "Лідер Денс" із  танцем "Любіть Україну". Найбільше глядачам сподобалось виконання учнями 5-В козацької пісні.

   

     На заверешння надали слово гостю. Старший солдат щиро подякував за привітання та зазначив, що поганий мир, краще за хорошу війну. Працівники бібліотеки Бескід А.Л. та Кравець І.Б. підготували книжкову виставку, а класний керівник Мумряк Т.М. - виставку малюнків учнів класу під назвою "Українці - нація героїв".  

  


Бібліотека Мудрої Сови

 В рамках місячника "Сучасна бібліотека нової української школи для освітніх можливостей кожного учня" бібліотекарями Аллою Леонтіївною, Іриною Богданівною та учнями 4 класу було створено книжкову інсталяцію "Бібліотека Мудрої Сови."  В процесі створення в учнів виникало чимало запитань, на які бібліотекарі відповідали із задоволенням. Найбільше здивував учнів той факт, що з книжок можна створити будь яку інсталяцію. Крім того маленькі помічники пообіцяли взяти участь у створенні наступних інсталяцій. Адже, це цікаво!

   


Бібліотеки повні людей

   "Бібліотека -це той храм, де завжди народжується

і зберігається духовність. Пам'ятаймо,

що у давнину бібліотеку називали

"дім життя", "притулок мудрості", "аптека душі".

                                                                                                        В. Сухомлинський

      Дотримуючись традиції та крокуючи в ногу з часом, бібліотека завжди чекає та радо зустрічає  свого користувача, особливо в "День відкритих дверей". 

   До Всеукраїнського Дня бібліотек, який відзначають 1 жовтня, працівники шкільної бібліотеки взяли участь у Всеукраїнській інформаційно-просвітницькій акції «Бібліотеки повні людей».  Шкільний бібліотекар Кравець І.Б., разом з учнями 5-Вкласу, (класний керівник Мумряк Т.М.) провела учнівський десант "Я люблю свою бібліотеку". На заході учні мали змогу прогулятися «вулицями» бібліотеки, ознайомитися з бібліотечними термінами,  вивчили правила поводження і користування книгою у бібліотеці.

  Наприкінці учнівського десанту читачі відгадували загадки, та грали в гру «Послухай і зроби навпаки».

   

 


День народження Василя Сухомлинського

"Без пристрасті до книжки людині недоступні культура

сучасного світу, інтелектуальне і емоційне вдосконалення"

В.Сухомлинський

     28 вересня виповнилось 101 рік з Дня народження Василя Олександровича Сухомлинського. Вчений, громадський діяч, видатний педагог, який усе своє життя присвятив дітям. 

     З цієї нагоди в школі учнівське самоврядування оформило двері кабінетів цитатами В.Сухомлинського. Деякі вислови педагога вже стали крилатими, деякі мало відомі. Але усі актуальні й сьогодні.

    Праця і творчий спадок поширені не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Саме тому у шкільній бібліотеці була оформлена виставка книг Василя Олександровича.

Великий   педагог   В.Сухомлинський   присвятив   школі    майже  35  років   життя,   раз   і   назавжди    віддавши   своє   серце   дітям.     Ідеї   педагога   неповторні,  його  приклад   надає  сил,   підносить   дух,   заставляє   діяти.  


Екскурсія до шкільної бібліотеки учнів перших клаасів

     У теплу вересневу пору на пізнавально-оглядову екскурсію: «Країна, якої немає на карті» завідувач бібліотеки  для дітей Бескід А.Л. для учнів 1-х кл. УЗОШ №20- ліцей «Лідер»  провела екскурсію по бібліотеці. Діти дізнались, що існує дуже багато цікавих книг! А в шкільній бібліотеці є ті, які вони назвали, і багато невідомих їм, які можна прочитати.

    

     Бібліотекар Кравець І.Б. підготувала цікаву розповідь про правильне поводження з книгою, ознайомила майбутніх читачів з правилами користування бібліотекою: « Я+ КНИГА= БІБЛІОТЕКА». На заході була представлена книжкова виставка:  «Книжковий дощ новинок» за допомогою якої маленькі читайлики здійснили захоплюючу мандрівку в царство книг. Цікавим доповненням до екскурсії стали різноманітні захоплюючі конкурси: вікторина «З якої казки» та «Загадки казкових героїв», а також гра « Так чи ні». Допомагали ж бібліотекарям казкові персонажі - Каркуша та Поночка, які також мали декілька порад для маленьких читачів. 

     Весело та радісно було в цей день у бібліотеці. Дуже сподобалася цікава та пізнавальна екскурсія, про що свідчили слова вдячності від маленьких користувачів.

  


З Днем матері!

 Мама... Головна людина в житті кожного. Ми любимо її з перших днів свого життя. Мама - це наш ангел-охоронець, наш будинок, наш всесвіт. Тому День матері - це особдиве свято, яке нагадує про рідну і кохану людину.

    14 травня учні 5-В класу разом з класним керівником Гечкою О. М. підготували свято для найрідніших. Бібліотечні працівники Бескід А.Л. та Кравець І. Б. у співпраці з Оксаною Михайлівною підготували сценарій для проведення загальношкільного заходу до Дня матері. Лунали і вірші, і гуморески, і пісні про матусь. Не забули привітати й бабусь. Виконали вокально-хореографічні композиції "Весняне сонечко" та "Віночок" вихованці гуртка "Хоровий спів" під керівництвом Слободян В.Й. І звичайно ж матусі отримали невеличкі подаруночки зроблені власними руками, але з великою любов'ю.

   


   Тиждень дитячої книги

    У рамках Тижня дитячої книги працівниками бібліотеки Бескід А.Л. та Кравець І.Б. проведено пізнавальний виховний захід для учнів 3-А класу  під назвою «Подорож до Читай-міста». Діти залюбки занурилися в казково-книжкову країну, розширили свій світогляд про дім, в якому живуть книги, із цікавістю слухали розповідь про призначення бібліотеки. Маленькі книголюби мали можливість поділитися своїми читацькими захопленнями, поринути в загадковий світ не тільки класичної літератури, але й книг сучасних українських авторів. Працівники бібліотеки разом  з учнями зачитали  й проаналізували  оповідання Юлії Драгун «Усюди гарно, а вдома - найкраще», провели для дітей гру «Так чи ні», а на завершення запропонували  школярам відповісти на запитання вікторини «Мульті-пульті-Єралаш».  По вогниках в дитячих оченятах та щирих посмішках було видно, що зустріч із друкованим словом справила приємне враження на дітей. З нагоди Тижня дитячої книги  працівниками бібліотеки також  оформлено тематичну виставку «Книгу  читай – світ пізнавай», тому запрошуємо  всіх охочих  відвідати цього  тижня шкільне царство книг та  з користю для себе провести час.

   


 Шевченківські дні 

   Перші березневі дні  на нашій землі пов’язані з іменем  Тараса Григоровича Шевченка, його славою, його духом,  його мудрістю та любов'ю до України. З метою популяризації  творчої спадщини Кобзаря та активізації  патріотичного виховання  в ліцеї «Лідер» з 11 по 14  березня  пройшли різноманітні  культурно-просвітницікі заходи, що сприяли формуванню духовної,  національно-патріотичної позиції школярів та  громадянської відповідальності. Класні керівники 1-11 класів  організували проведення тематичних годин спілкування: «Шевченко серед нас», «Ми пам'ятаємо тебе, Тарасе», «Вінок Кобзареві», «Незабутній Шевченко».  Вчителями української мови та літератури  проведено для учнів 5-9 класів  конкурс лепбуків, присвячений 205 річниці з дня народження Т.Г. Шевченка. Для учнів 6 класів організовано цікаву вікторину «Всезнайко»,  під час якої школярі  мали змогу продемонструвати  свої знання про життя і творчість  Кобзаря.  Учні 10 класу мали можливість  переглянути відеопрезентацію   на тему «Сучасна пісенна творчість  і Шевченко» та послухати унікальні вірші  поета у виконанні  українських гуртів. У рамках Шевченківських днів  учні 5-6 класів  творчо попрацювали над створенням «Плакату співпраці від «Всеосвіти». У бібліотеці  школи було організовано  тематичну виставку книг  «Шевченко – наш національний герой». Завершилися Шевченківські дні переглядом святкового концерту  за участю артистів Закарпатської обласної філармонії, на якому побували учні  5-9 класів.  Проведені заходи сприяли  формуванню  інтересу, поваги та любові  до творчості Великого Кобзаря.

  


Виховний захід для першокласників "Книга вчить, як на світі жить"

    21 тиждень НУШ, присвячений книзі, запам’ятався  учням перших класів  походом до шкільної бібліотеки. Першачки уже дізналися  про важливе значення  книги у  житті людини, їхню історію.  Тому доречним стало знайомство  малечі з «домівкою книг». Працівниця бібліотеки Бескід А.Л.  провела з першокласниками  виховну годину на тему «Книга вчить, як на світі жить». У  ході  бесіди учні зрозуміли,  що успішне навчання неможливе  без регулярного та вдумливого читання. Читати не тільки корисно для  власного розвитку, це ще й цікаво, адже так ми розвиваємо фантазію та уяву. Школярів ознайомлено з правилами поведінки у бібліотеці. Учні жваво брали участь  у вікторині  на тему літературних героїв, читали вірші, а під кінець заходу ділилися враженнями про головних героїв  своїх улюблених казок. Сподіваємося, що  не зважаючи на  час комп’ютерних технологій, учні будуть  постійними читачами нашої бібліотеки.

 


21 лютого - Міжнародний день рідної мови 

 21 лютого представники всіх національностей  і народностей світу  відзначають Міжнародний  день рідної мови. Мова –це історія  народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат еволюції кожного етносу.  Без своєї мови, своєї  самобутньої культури немає народу. Щороку ми відзначаємо це свято у стінах рідної школи Педагоги нагадують школярам  про важливість і цінність духовного скарбу нації. Адже всім відомо, якщо без усякої  іншої науки  в житті ще можна  обійтися, то без знань  рідної мови нікуди! Протягом тижня проводилися тематичні уроки,  виховні години та різні заходи,  на яких учні поглиблювали свої знання про мову, її розвиток, місце серед інших мов світу, знайомилися зі шляхами підвищення  культури мовлення.  У рамках свята вчителями-філологами було організовано поетичний флешмоб, до якого долучилися й інші працівники нашого освітнього закладу.  Педагоги декламували поезію  відомого закарпатського письменника Мирослава Дочинця. Приємно, що до відзначення  Міжнародного дня рідної мови  долучилася вся шкільна родина.  Цей день змусив кожного із нас  замислитися над тим, яку величезну роль  у житті відіграє  рідне слово.  Тож шануймо і бережімо  нашу рідну українську мову!


Творчий конкурс до 5 річниці створення Національної гвардії України

Конкурс організували військовослужбовці 2 Галицької бригади. Загалом з Закарпаття прийшло понад 30 віршів, більшість з них від школярів. Але були такі, що вразили військових до глибини серця!

1 місце. Товтин Юлія, 8-А клас загальноосвітньої школи №20 - ліцею "Лідер":

До воїнів

Стояти до смерті кам`яною стіною

За те, що у серці назавжди з тобою.

Втираючи піт і ковтаючи кров,

Додому у мріях приходити знов.

В повітря гаряче впивається постріл,

Вгризається в груди стрілою біль гострий.

У серці неспокій, важкі кулаки…

А з вирію вже прилетіли шпаки.

Шпаки прилетіли – навколо життя,

Хай згине ця клята війна в небуття.

А Ви зрозуміли – час має ціну,

Ви маєте мрію всього лиш одну:

Щоб небо над нами блакитне було,

Щоб в світі пропали вся підлість і зло.

За нас ви під кулями днями й ночами;

Ви молитесь мовчки, самими губами.

Благаєте… А чого вам благати?

… Щоб були щасливі дружина і мати.

Ми дякуєм Вам, низький Вам уклін,

За те, що народ Ви підняли з колін,

За те, що серця Ваші, палкі й гарячі,

Відкрили на правду нам очі незрячі.

 

 Сливка Софія, 7-Б клас загальноосвітньої школи №20 - ліцею "Лідер"

 За мир

Над безкраїми степами й ланами

мирне небо колись простягалось.

Вирувало життя й поміж нами

щастям й радістю все наповнялось.

А тепер лише постріли чути,

спів пташиний не лине ніде.

Там війна… України солдати

рідні землі ідуть захищати.

Син залишив свою рідну матір,

щоб піти аж на Схід воювати.

Він безстрашно боронить в бою

Батьківщину рідненьку свою.

Та зненацька пекучий біль

вразив серце – потрапив у ціль…

За народ наш солдат помирав,

аби мир в Україні нарешті настав.


Тиждень історії

З 20 по 24 листопада в ліцеї проходив Тиждень історії, протягом якого учні мали можливість поринути в цікаву подорож сторінками історії людства.

У понеділок відбулося урочисте відкриття тижня та ознайомлення зі змістом запланованих заходів. Шкільним бібліотекарем Бескід А.Л. оформлено тематичну виставку історичної літератури «Шляхами тисячоліть». 
Вчителем історії Клецком Ю.М. проведено диспут на тему «Розвиток зброї козацької доби». У заході взяли участь учні 8-Б класу. 
З метою визнання вагомого внеску протестантських церков і релігійних організацій в розвиток культурної, релігійної, соціальної сфери України, вияву поваги до їхньої долі в історії України та становленні незалежної держави, учні 8-А класу під керівництвом вчителя історії Клецка Ю.М. провели усний журнал на тему «Реформація, що привнесла, а що змінила».

У вівторок відбулося відкриття виставки стіннівок та малюнків на історичну тематику, яку підготували учні 5-11 класів.
Вчитель історії Ігнатоля М.М. провів з учнями 5-А класу брейн-ринг «Хто такий історик? Історичні дисципліни». Школярі дізналися чимало корисної та цікавої інформації, насамперед, ознайомилися з видатними постатями, які зробили значний внесок у розвиток історії як науки. Також учні вивчили джерелознавчі галузі історичної дисципліни, що досліджують окремі типи історичних джерел. 
Для учнів 10 класу вчителем історії Клецком Ю.М. проведено захід «Хто вони герої Небесної сотні?», присвячений Революції Гідності. 
Історичну вікторину «Маленькі літописці» для учнів 5-Г класу підготувала вчитель історії Маровтій Г.І . Школярі, відповідаючи на запитання про історію, традиції та національні символи України, мали можливість перевірити свої знання. 
З церковно-релігійними й суспільно-політичними течіями, спрямованими проти католицької церкви ознайомилися й учні 8-В класу. Для них проведено захід на тему «Реформація в Україні і її прояви», присвячений 500-річчю Реформації (вчитель Ігнатоля М.М.).

Середа розпочалася з виховного заходу «Жнива скорботи», на якому учні обговорили страшні сторінки історії України, а саме – Голодомор 1932-33 рр. За допомогою відеоматеріалів учнів ознайомлено із причинами та наслідками Голодомору для нашого народу (вчитель Ігнатоля М.М.). 
Між учнями 8-х класів цього дня проведено брейн-ринг на тему «Юні історики. Козацька доба». Під час гри школярі мали можливість показати свої знання та навички, яких вони набули на уроках історії та в процесі позакласного навчання з теми Козацька доба в історії України. 
Ще один цікавий захід організовано для учнів 7-А класу. Для школярів у бібліотеці було проведено урок-подорож на тему «Цікавинки історії» (вчитель історії Маровтій Г.І. та бібліотекар Бескід А.Л.). Учні відчули себе справжніми мандрівниками-дослідниками, першовідкривачами, науковцями,які відкривають для себе нові, досі незвідані сторінки історії.

У четвер відбулася учнівська конференція, присвячена Голодору 1932-33 рр. (10 клас, вчитель Клецко Ю.М.). 
Учні 6-х класів цього дня змагались між собою в інтелектуальній грі «Юний історик», яку для них підготували їхні вчителі Клецко Ю.М. та Маровтій Г.І.
З учнями 11 класу організовано й проведено усний журнал «Навіки в пам’яті народній», приурочений до трагічних подій на Майдані 2013 року.

У п’ятницю відбувся загальношкільний захід “Голодомор 1932-1933 рр.», у якому взяли участь учні 9-11 класів (Маровтій Г.І., Клецко Ю.М.). 
Проведено круглий стіл на тему «Друга Світова війна. Театр воєнних дій на Україні» (11 клас, вчитель Клецко Ю.М.). 
Поринути в історію замків Закарпаття, якими славиться наш край, мали можливість учні 7-Б класу. Для них урок-подорож «Замки Закарпаття» провів вчитель Клецко Ю.М. 
У кінці тижня було підведено підсумки роботи вчителів історії, які показали високий професійний рівень своєї педагогічної майстерності. Найактивніші учні нагороджені грамотами та подяками. Тиждень історії став дієвою формою організації навчання, виховання, поглиблення рівня знань учнів, посприяв розвитку та розширенню їхнього світогляду.

 


 День захисника України

У рамках відзначення Дня захисника України, для учнів 9-х класів проведено виховний захід «Найвища місія – захист Вітчизни», ініціатором якого стала співробітниця шкільної бібліотеки Кравець І.Б. та завідувачка відділом обслуговування Закарпатської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва Бамбушкар Г.В. Почесними гостями заходу стали бійці 128-ї Закарпатської бригади. У формі бесіди військові поділилися з учнями своїми спогадами про перебування на фронті та міркуваннями щодо ситуації, яка склалася на сході України. На заході було представлено книжкову виставку сучасних авторів, письменників та очевидців подій: М. Кідрука, С. Жадана, Б. Гуменюка та ін. Учні подякували бійцям за надійний захист та оборону цілісності української держави: «Ми пишаємося вами та беремо з вас приклад. Бажаємо міцного здоров’я, витримки, мужності та мирного неба над головою!» 

  


100-річчя від дня народження Василя Сухомлинського

Людина народжується, 
щоб лишити по собі слід вічний.

В. Сухомлинський

Мудра людина із щирим серцем. Так називають Василя Олександровича Сухомлинського, заслуженого вчителя України, лауреата Державної премії імені Т. Г. Шевченка. Роботи Василя Сухомлинського — це особливий матеріал в аспекті гармонізації сімейного виховання учнів. Педагог вважав, що перед кожною дитиною, навіть найважчою, вчитель повинен відкрити ті сфери, де вона зможе досягти своєї вершини, сформувати свою людську гідність, свою душу. 
У рамках Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек «Шкільна бібліотека - центр творчого розвитку дитини», до 100-річчя від дня народження Василя Сухомлинського працівницею шкільної бібліотеки Бескід А.Л. проведено урок для учнів 3-Г класу на тему «Все починається з добра». До проведення заходу долучилася Цімболинець М.А., класний керівник учнів. Дітей ознайомили із літературним портретом В.Сухомлинського та книжковою виставкою під назвою «Серце віддаю дітям». Учні мали можливість подивитися буктрейлер «Важко бути людиною», повчальні казки «Про ведмедика і світлячка», «Ледача подушка». Малеча засвоїла основну ідею уроку, що доброта - найбільша цінність нашого життя, це саме та якість, що коштує так дешево, але цінується так дорого. 

  

Напишіть нам