Бринить-співає наша мова,
Чарує, тішить і п’янить.
Олександр Олесь
21 лютого святкуємо Міжнародний день рідної мови. Мова - духовний скарб нації. Для кожного народу дорога його мова, а нам, українцям, найближча до серця - українська. Ми пишаємося своєю мовою, її мелодійністю, чистотою та багатством звуків. Тому, ми маємо берегти найцінніший скарб, щоб передати його у спадок майбутнім поколінням.
У Міжнародний день рідної мови учні 4-А класу об'єдналися в команди і прийняли участь у квесті "Рідна, калинова, щира і чудова - все це наша мова". Саме у цій грі, учні виконуючи завдання, проходили зупинки і так змогли ще більше дізнатися про цей день, а також перевірити та поглибити свої знання з української мови. В кінці квесту на учасників чекали нагороди.
Сенкан – це вірш, що складається з п’яти рядків. А ще це один з найвідоміших та найдієвіших навчальних прийомів, який дуже подобається учням. Цей жанр було започатковано у ХХ столітті, а за роки існування він обріс безліччю підвидів. Сенкан можна написати на будь-яку тему і кожен з них буде унікальним. Свої перші сенкани написали учні 1-В класу. Важко було розпочати учням, але з допомогою учительки Лишки А.А. все вдалось. В результаті учні створили цікаві сенкани про мову.
До Дня рідної мови з учнями 2-Б та 2-В класів учителі Шетеля Т.Д. та Левчак І.В. провели інтелектуальний захід "Мово рідна, слово рідне...", під час якого діти мали можливість взяти участь в різних конкурсах, інтелектуальних іграх та вікторинах.
До відзначення долучилися й учні 10-А класу. Вони взяли участь у квесті «Знаймо своє», який складався з 8-ми раундів. Учні обрали капітанів та поділилися на дві команди - «Фанати Лесі» та «Симоненки». Старшокласники відповідали на бліц-питання з різних тем, які стосувалися правопису, морфології, синтаксису, фонетики, а також історії Дня рідної мови. Окрім цього, учні відгадували фразеологізми за фото, з’ясовували їх значення, розшифровували назви українських пісень та називали письменників за їхніми хобі, а капітани розв’язували ребуси в окремому раунді. У результаті, здобувши 27 балів, перемогла команда «Фанати Лесі».
В Інтерактивну командну гру до Дня рідної мови зіграли учні 6-А класу. Складалася вона з 4-ох раундів. Учні пригадували правила української мови, уявляли себе редакторами та виправляли лексичні помилки.
Цього дня учні 11-А класу разом з Пригарою Ганною Юріївною помандрували пунктуацією: пригадували правила, розставляли розділові знаки у реченнях із творів відомих українських письменників. Це чудова нагода підготовки до НМТ.
У 7-А класі з нагоди Міжнародного дня рідної мови відбулася бесіда-дослідження “Слово про мову”, під час якої учні розповідали про цікаві результати наукових розвідок з історії мовних явищ, окремих слів, читали поезії про “нашу мову калинову,” дискутували з приводу її функціонування і захисту в Україні. Найцікавішими були виступи Дарини Піняшко, Домініки Галас, Артема Козака, Олександри Росохи та Кевіна Драшковці.
Учні 5-Б класу здійснили мандрівку “Стежками рідної мови,” під час якої перенеслися в часі, спостерігаючи за мовними явищами колись і тепер, довідалися про цінність наших діалектів, важливість наукових досліджень дитячої лексики тощо. П’ятикласники озвучили цікаві факти про українську мову, її місце і значення у світі. Щиро звучали поезії про рідне слово, висловлювання відомих людей про красу і багатство нашої мови (Корник Д., Вакаров М., Нагорний Н., Семен М., Паш Р.). А завершилася мандрівка відгадуванням веселих лінгвістичних загадок.
У 9-Г класі відбулася лінгвістична мандрівка “Не бійтесь заглядати у словник...”, під час якої учні дізналися про важливість мовного питання в різні періоди історії України, ознайомилися із сатирою Марка Бараболі “Продукція язиков”, яка розкриває гостроту проблеми функціонування української мови в Закарпатті періоду Чехословаччини. Цікаво було проаналізувати чинне мовне законодавство, його слабкі і сильні сторони, подискутувати про значення української мови в час війни.
А випускники 11-Б класу здійснили аналіз ганебних актів зросійщення української мови протягом більш ніж трьох століть (Данило С.), розповіли про видатних українських мовознавців та їх вклад у розвиток рідної мови і вітчизняної лінгвістики (Матьковський В., Слепко В.), озвучили цікаві факти про мову, читали тематичні поезії (Братанич К., Слепко В.). Маючи грунтовні знання з історії, мови та літератури, учні вели предметну дискусію, пов’язану з питанням функціонування української мови, її життєздатності як в Україні, так і за її межами.
А на перерві у фойє звучали улюблені вірші дітей про мову: