Ужгородський центр допризовної підготовки
- Перегляди: 6039
1 вересня 2017 року на базі Ужгородської ЗОШ І-ІІІ ступенів №20 – ліцею «Лідер» створено Ужгородський центр допризовної підготовки, який об’єднує міжшкільні групи з вивчення предмету «Захист Вітчизни». Ужгородський ЦДП проводить навчально-виховну, інформаційно-методичну, організаційно-масову та навчально-тренувальну роботу в рамках предмету «Захист Вітчизни» відповідно до Державного стандарту базової і повної середньої освіти, вимог навчальної програми, рекомендованої Міністерством освіти і науки України. Мережа міжшкільних груп Ужгородського ЦДП формується з урахуванням контингенту юнаків та дівчат 10-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів міста за рахунок переданих ними годин, передбачених у робочих навчальних планах на предмет «Захист Вітчизни» та затверджується управлінням освіти Ужгородської міської ради. Середня наповнюваність груп становить, як правило, 15–20 учнів.
Захист Вітчизни в Ужгородському центрі допризовної підготовки вивчають не лише юнаки. Дівчата студіюють, зокрема, основи медичних знань, але їм дозволяється вивчати військову справу на рівні з хлопцями. У такий спосіб дівчата здобувають теоретичні й практичні знання, які можуть врятувати чиєсь життя в екстрених або польових умовах. Заняття постійно доповнюються практичною роботою, аби навчити молодь швидко реагувати і правильно допомагати постраждалим. Дівчата тренуються у наданні домедичної допомоги в бойових умовах, накладанні пов’язок, джгутів та транспортних шин при переломах.
Головними завданнями Ужгородського ЦДП є:
- забезпечення реалізації права громадян на повну загальну середню освіту;
- формування і розвиток соціально зрілої, творчої особистості з усвідомленою громадянською позицією, почуттям національної самосвідомості;
- виховання у підлітків: шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей українського народу та інших народів і націй; поваги до Конституції України, державних символів України, прав і свобод людини і громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії, свідомого ставлення до обов'язків людини і громадянина;
- підготовка фізично здорових, вольових осіб, спроможних переносити труднощі військової служби;
- виховання свідомого ставлення до свого здоров'я та здоров'я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров'я учнів:
- створення умов для оволодіння системою наукових знань про природу, людину і суспільство.
Наказ про створення Ужгородського центру допризовної підготовки
Детальніше
Положення про Ужгородський центр допризовної підготовки
Детальніше
Новини Ужгородського центру допризовної підготовки
Звільнення Закарпаття й усієї України від німецько-нацистських загарбників та їх сателітів
28 жовтня ми з вами, дорогі краяни, будемо святкувати чергову річницю звільнення нашої області й усієї України від німецьких окупантів та їх союзників. У рамках відзначення цієї важливої події в Ужгородській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів № 20 – ліцеї «Лідер» було проведено семінар, в якому взяли участь учні Ужгородської спеціалізованої загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №2 з поглибленим вивченням окремих предметів Ужгородської міської ради Закарпатської області.
На початок вересня 1944 року радянські війська підійшли до передгір’я Карпат. Звичайно, звільнення Закарпаття було першочерговою задачею у цілий низці військових операцій. Для дій у гірських умовах був створений 4 Український фронт під командуванням генерал-полковника І.Ю. Петрова.
Фронт мав подолати Карпати. Ширина смуги, на якій діяли з’єднання і частини 4 Українського фронту, складала близько 300 км. По всій довжині лінії оборони ворога була створена дуже потужна система із довготривалих вогневих точок, яка мала назву «Лінія Арпада». Вона була збудована Угорщиною у 1940-1943 роках. Якщо говорити мовою цифр, то «Лінія Арпада» - це 99 опорних пунктів, 759 залізобетонних, 1394 дерев’яних земляних споруд, 439 відкритих вогневих майданчиків, 400 км траншей та окопів, 135 протитанкових та протипіхотних перешкод.
У другій половині вересня 1944 року розпочалися безпосередні бої за перевали 1 18 жовтня війська 4 Українського фронту оволоділи ними. Саме з цих боїв і розпочалося визволення Закарпаття.
В результаті Карпатсько-Ужгородської операції були звільнені 16 жовтня М. Рахів, 26 жовтня – м. Хуст, м. Мукачево, 27 жовтня – м. Ужгород, а 28 жовтня – м. Чоп, чи і було завершено звільнення усіх українських земель від німецько-нацистських окупантів.
Загальні втрати військ 4 Українського фронту, які діяли на Закарпатті, склали 64 тисячі бійців (13,5 тисяч загиблих і 50 тисяч поранених) із 264 тисяч усього особового складу фронту.
Після обговорення цих важливих трагічних подій, які мали місце у ті часи на території нашого краю, учасники семінару вшанували пам’ять визволителів хвилиною мовчання.
Бабин Яр - 80 років минуло
В рамках заходів до 80-их роковин вшанування загиблих у Бабиному Яру за підтримки Міністерства освіти і науки України 29.09.2021 року в центрі допризовної підготовки Ужгородської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів №20 - ліцеї "Лідер" було проведено вечір-зустріч з учнями 6 (10) класів Ужгородської класичної гімназії. Цей захід відбувся одночасно в усіх 15 тисячах шкіл України і був покликаний сприяти виробленню стійкого негативного ставлення до фактів дискримінації, зневаги до людської гідності та зазіхань на право на життя. Також, урок мав на меті розкрити сутність трагедії Голокосту в Україні та висвітлити тему розстрілів у Бабиному Яру, розвити навичку критичного мислення через аналіз джерел, розвити сучасне сприйняття процесу вивчення історії.
До закладу завітали представники вищих навчальних закладів військового спрямування
13 грудня До Центру допризовної підготовки завітали представники вищих навчальних закладів військового спрямування. Були представлені такі заклади: Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут, військовий коледж сержантського складу військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут, харківський національний університет повітряних сил імені Івана Кожедуба та житомирський військовий інститут імені С.П. Корольова.
Викладачі розповідали про спеціальності, на які можна вступити, переваги навчання, можливості працевлаштування після закінчення. Кожен з них мав підготовлену презентацію чи відео-ролик, які дуже цікаво розповідали про кожен заклад. Найцікавішим виявився той факт, що вступати можуть навіть дівчата, щоправда лише на окремі спеціальності. Кожен заклад залишив інформаційні буклети та плакати, які оформлені на стендах в класах Центру допризовної підготовки.
До 75-ої річниці визволення України та Закарпаття від нациських окупантів
Указом Президента України від 20 жовтня 2009 року з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні, 28 жовтня було проголошено Днем визволення України від фашистських загарбників. До цієї дати вчитель предмету "Захист Вітчизни" Ужгородського центру допризовної підготовки Шмігельський Геннадій Валерійович підготував урок розповідь про бойові дії, які передували цьому переможному дню. Розповів хлопцям та дівчатам про бойові дії на території України, що проходили в жовтні 1944 року, та хто керував ними, нагадав кількість жертв за роки війни.
Ми віддаємо данину пам’яті воїнам, які загинули в боях за звільнення України, і мирним жителям, що постраждали від дій нацистських окупантів. Україна завжди пам’ятатиме тих, хто ціною свого життя захищав і визволяв її в роки воєнного лихоліття.
Вітаємо з Днем захисника України!
Вітаємо із Днем захисника України! Це справжнє свято мужності й самовідданості, свято лицарства і благородства, якими володіють справжні оборонці, визволителі й захисники України, водночас стало уособленим святом усіх чоловіків. Це свято кожного, хто в той чи інший час віддав свої знання, силу, мужність і професіоналізм справі захисту нашої держави.
З нагоди свята вітаємо усіх, хто носить високе звання захисника України! Шлемо сердечні вітання ветеранам, учасникам війни, військовослужбовцям, воїнам запасу, батькам та матерям солдатів та зичимо міцного здоров'я, добра, щастя, злагоди Вам та Вашим родинам.
Ми працюємо ще завзятіше!
Вже третій рік на базі УЗОШ І-ІІІ ст. №20 - ліцею "Лідер" працює Ужгородський центр допризовної підготовки. Сюди щодня приходять юнаки шкіл міста Ужгорода, щоб здобути та поглибити знання, навички, вміння військової справи, а дівчата - основ медичних знань.
На уроках "Захисту Вітчизни" учні отримують потрібну, цікаву інформацію щодо захисту Вітчизни, вчаться надавати домедичну допомогу.
В закладі є необхідна матеріальна база для ефективного проведення уроків. Всі класи оюладнані комп'ютерами і це дає змогу щоразу проглядати відео, цікаві презентації до теми. Також є манекен для тренування серцево-легеневої реанімації, аптечка НАТО, джгути, перев'язувальні матеріали.
Щомісяця учні мають зустрічі з військовими та медичними працівниками міста з Центру здоров'я, Червоного хреста, Центру планування сім'ї, Центру рятувальної служби.
Цього року учні шкіл мали змогу ознайомитися з роботою автоматичного дефібрелятора завдяки ентузіазму, завзятості та любові до своєї професії лікаря-реаніматолога, колишнього завідувача реанімаційного відділення Залізничної Клінічної лікарні - Шеленця Тараса Миколайовича.
Учні та вчителі центру допризовної підготовки щиро вдячні лікарю за цікаві практичні заняття та бажають йому міцного здоров'я.
Військово-патріотична гра "Сокіл" ("Джура")
Отримавши перемогу на міському етапі військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») рій «Кожум’яки» отримав можливість представити м. Ужгород на другому обласному етапі цієї гри. Змагання проходили в с. Бобовище Мукачівського району з 4 по 7 червня.
Всі ці дні конкурсанти жили в наметовому містечку, яке розбили на території школи. Юнаки та юначки з 18 команд брали участь у найрізноманітніших змаганнях. Вони включали інтелектуальні завдання, на фізичну спритність, змагання військового характеру, а також конкурс строю та патріотичної пісні. Одні завдання давалися легко нашій команді, інші ж - дуже важко.
За результатами усіх змагань у відчайдушній боротьбі та з мінімальним відставанням рій «Кожум’яки» посів ІV місце на другому обласному етапі військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура").
Навчально-тренувальні заняття для дівчат
Протягом квітня 2019 р відбулися навчально-тренувальні заняття. Для дівчат збори були проведені на базі військової частини 3002, на базі Ужгородського центру допризовної підготовки , а також у Обласному Центрі здоров҆я та Обласному центрі планування сім҆ї.
Висловлюємо щиру вдячність командиру 3 стрілецького батальйону військової частини 3002 майору Солов҆ю Вадиму Сергійовичу, за сприяння у проведенні зборів для учнів 11-х м. Ужгорода. Також щиро дякуємо Інструктору з бойової підготовки сержанту Реківчак Тетяні Василівні, яка проводила цікаві, інформативні теоретичні та практичні заняття з учнями. Дівчата мали змогу відпрацювати навички зупинки кровотеч за допомогою кровоспинних засобів (турнікетів та джгутів), техніку тампонування ран для зупинки вузлових кровотеч, попрацювати з сучасними гемостатичними засобами, засобами, що використовуються при порушенні дихання, пневмотораксі, при травмах грудної клітки та черевної порожнини та при травмах очей. Також випускники Центру допризовної підготовки відпрацювали алгоритм дій під час переломів та опіків.
Не менш цікавими, пізнавальними та корисними для дівчат були заняття в Обласному Центрі здоров҆я та Обласному центрі планування сім҆ї. За сприяння та проведенні занять завдячуємо головним лікарям цих закладів: Кочубайло Світлані Петрівні та Палагусинець Ганні Юріївні, а також лікарю Ганчин Людмилі Михайлівні.
Рій УЗОШ І-ІІІ ст.№20 - ліцею "Лідер" зайняв І місце у військово-патріотичній грі "Сокіл" ("Джура")
2-3 травня на базі Центру допризовної підготовки Ужгородської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 20 – ліцею «Лідер» був проведений І (міський) етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). У грі взяли участь рої дев’яти закладів освіти, серед яких була й команда УЗОШ І-ІІІ ст. № 20 – ліцею «Лідер».
Юнаки та юначки змагалися в наступних випробуваннях: інтелектуальній грі-вікторині «Відун», козацькій забаві «Перетягування линви», віджимання, метанні гранати на точність, підтягуванні на перекладині, топографії, стрільбі з пневматичної гвинтівки, розбиранні та складанні автомата АК – 74 та наданні першої долікарської допомоги та транспортуванні потерпілого «Рятівник».
Під час оголошення результатів рій УЗОШ І-ІІІ ст.№20 – ліцею «Лідер» виходив для нагородження тричі. Двічі за окремі види випробувань: команда найшвидше розібрала та склала автомат АК-74 і найкраще виконала завдання з топографії. А також за результатами усіх випробувань рій нашого закладу зайняв почесне І місце.
Вітаємо учасників та керівника гуртка «Сокіл» Кирик В.С.
25 квітня проведено День цивільної оборони
25 квітня в школі було проведено День цивільної оборони за навчальною темою «Дії учасників освітнього процесу при розпиленні в приміщенні закладу освіти сильнодіючих отруйних речовин». Основними заходами, проведеними цього дня у школі стали:
- виховні години, під час яких обговорено дії учасників навчально-виховного процесу в умовах надзвичайної ситуації;
- відпрацьовано прийоми користування засобами індивідуального захисту, а саме: тренування із транспортування і мобілізації постраждалих під час НС, одягання протигазів, захисних костюмів, надання першої медичної допомоги.
- навчальна евакуація учнів та працівників освітнього закладу.
- спортивно-військові змагання команд 10-х класів, тематичні вікторини, військова гра для молодших класів та практично-навчальні заняття.
Заходи з цивільного захисту є однією з необхідних умов вироблення практичних навичок попередження та реагування на НС, а також формування і розвиток у школярів високих морально-вольових якостей, бажання та вміння прийти на допомогу потерпілим у надзвичайних ситуаціях.
До ліцею завітали представники Національної гвардії України
Спілкування учнів та військовослужбовців стало доброю традицією для нашої школи. Ті, хто повернувся із зони АТО, можуть подякувати дітям за підтримку та розповісти їм про життя солдат. Діти ж, у свою чергу, раді таким зустрічам, адже на власні очі бачать захисників України. Одна із таких зустрічей нещодавно пройшла в нашій школі. До ліцею «Лідер» завітали працівники Національної гвардії України, які провели з учнями 9-х класів урок-бесіду, під час якої ознайомили школярів із внутрішнім укладом життя гвардійців, їхнім побутом; показали дітям вміст військової аптечки та розповіли про призначення всіх її препаратів. Адже надання першої медичної допомоги в бойових умовах можливе лише за умови, якщо під руками буде все необхідне. На захід завітали юнаки та дівчата Ужгородського центру допризовної підготовки, які мали можливість потренуватися у застосуванні механічного турнікету, що використовується для зупинки кровотечі, та накладанні торакальної наліпки, яка забезпечує належну герметизацію місця поранення. Учні з цікавістю слухали розповідь про службово-бойову діяльність нацгвардійців. Молоде покоління потрібно якомога більше ознайомлювати із життям військовослужбовців. Необхідно зацікавлювати підлітків військовою службою, адже вони через декілька років стануть гідними захисниками держави, саме в їхніх руках наше майбутнє.
Відбулося методичне засідання вчителів "Захисту Вітчизни"
22 лютого на базі ліцею "Лідер" проведено методичне засідання вчителів "Захисту Вітчизни" з обговоренням теми "Домедична допомога. Сетцево-судинна система". Проведення засідання методичного об’єднання дало унікальну можливість присутнім обмінятися досвідом, вдосконалити професійні знання, розвивати фаховий потенціал. По завершенні вчителі отримали методичні рекомендації та відеоматеріали з цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.
Відбувся регіональний тур всеукраїнського конкурсу "Вчитель року - 2019" у номінації "Захист Вітчизни"
22 лютого на базі ліцею «Лідер» пройшов регіональний тур всеукраїнського конкурсу «Вчитель року - 2019» у номінації «Захист Вітчизни». Це конкурс для вчителів, які прагнуть постійного творчого зростання, яким необхідне відчуття особистого успіху. Участь у конкурсі «Вчитель року» є можливістю заявити про себе як про креативну, творчу особистість. Конкурс дає можливість розкрити професійні здібності і напрацювання, поділитись власним досвідом з колегами. Учителі предмету «Захист Вітчизни» пройшли тестування з фахової та педагогічної майстерності, змагалися у вмінні написати конспект уроку та створити презентацію до нього. Найцікавішою виявилася практична частина конкурсу, під час якої учасники провели з учнями заняття. Члени журі відзначили оригінальність та нестандартність уроків, методичну компетентність, творчий підхід вчителів-учасників, їх глибоке розуміння національної ідеї. Підведення підсумків конкурсу ще раз засвідчило правильність розвитку підготовки кадрів, пошуку талановитих та патріотичних викладачів, адже важливість викладання предмету «Захист Вітчизни» займає першочергове місце в забезпеченні національної безпеки і оборони України.
Інформаційна лекція на тему "Кібербезпека державних інформаційних ресурсів"
В умовах гібридної війни, що ведеться проти України через поширення інформації, яка дискредитує державу, надзвичайно важливою є кібербезпека державних інформаційних ресурсів. Проблема інформаційної безпеки набуває стратегічного значення. Адже нині практично всі державні організації мають автоматизований банк даних з усіх аспектів і напрямків. Нещодавно юнаки Центру допризовної підготовки мали нагоду зустрітися з курсантом Інституту зв’язку та захисту інформації. Юним захисникам Вітчизни було зачитано лекцію на тему «Кібербезпека державних інформаційних ресурсів». Юнаки дізналися про методи захисту від комп’ютерних хакерів та вандалів, що реалізуються на державному рівні, а також отримали цінну інформацію щодо захисту персональних даних в мережі інтернет.
Профорієнтаційний захід щодо вступу до військового інституту
7 грудня на базі ліцею проведено профорієнтаційний захід щодо вступу на навчання до військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут для учнів випускних класів. Працівники закладу, зокрема, розповіли про переваги військової служби, адже, це, в першу чергу, можливість захистити свою державу, а ще – самовдосконалення та дисципліна.
Тренінг із надання домедичної допомоги при станах, загрозливих для життя людини
Першу медичну допомогу потерпілим при нещасних випадках нерідко вимушені надавати оточуючі, якими може бути кожний із нас. Ми повинні вміти попередити виникнення або знизити кількість важких чи критичних станів, а якщо вони виникли, то застосувати ті чи інші заходи, щоб врятувати життя. Як правило, в таких випадках поряд немає лікаря. У зв’язку з цим кожна людина повинна вміти правильно надати першу допомогу потерпілому. Особливо цінними ці знання є для вчителів, які кожного дня працюють із великою кількістю дітей, дбаючи про їхнє життя і здоров'я.
Нині в ліцеї відбувся тренінг із надання домедичної допомоги при станах, загрозливих для життя людини. Організувала і провела захід педагог Ужгородського центру допризовної підготовки Бігарій І.Й. Присутні дізналися чимало корисної інформації. Вчителям продемонстровано техніку накладання джгута, пов'язки; послідовність дій при кровотечі, техніка виконання масажу серця та штучного дихання. На практичній частині заняття кожен охочий мав можливість потренуватися у наданні домедичної допомоги на манекені.
28 жовтня - День визволення України від нацистських загарбників
День визволення України від нацистських загарбників – свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України. З нагоди відзначення цього свята в ліцеї проведено ряд заходів. Для учнів Ужгородського центру допризовної підготовки, створеного на базі нашої школи, проведено цікаву та пізнавальну лекцію «Закарпаття у військових операціях і міжнародних відносинах 1944-1945». Викладач центру Шмігельський Г.В. ознайомив учнів із основними військовими операціями тих часів, розповів про мужність і героїзм наших земляків. 16 жовтня до ліцею завітала відома письменниця та журналістка Ірина Гармасій. Разом із представниками Організації народної оборони «Карпатська Січ» вона провела лекцію-диспут на тему «Історія творення української державності на Закарпатті: 80-річчя створення українського уряду очолюваного Августином Волошином та 80-річчя створення Організації народної оборони «Карпатська Січ». Учні з цікавістю слухали лекцію та ставили питання гостям. У кінці заходу громадські діячі роздали школярам інформаційні буклети та запросили на фестиваль «Карпатська Україна», що проходить цими днями в Ужгороді.
Зустріч із учасниками бойових дій та військовослужбовцями
22 жовтня учні Ужгородського центру допризовної підготовки відвідали Ужгородську міську раду, де відбулася зустріч із особовим складом учасників бойових дій та військовослужбовців. Святкові заходи закінчилися біля історичного меморіалу «Пагорб слави», де відбулося урочисте покладання квітів до пам’ятника воїнам, що загинули в боях за визволення Закарпатської України від фашистських загарбників у Другій світовій війні.
Виховуємо майбутніх захисників Вітчизни
Патріотизм – це любов до Вітчизни, відданість їй, прагнення служити її інтересам та готовність до самопожертви під час її захисту. Патріотичне виховання молоді було й залишається важливим напрямком роботи нашого навчального закладу, на базі якого створено Ужгородський центр допризовної підготовки, який займається військово-патріотичним вихованням молоді. Минулого тижня для юнаків центру було проведено урок «Статути Збройних Сил України», на якому майбутніх захисників Вітчизни було ознайомлено із законами військової служби, на основі яких проходить повсякденне життя, виховання, навчання, бойова діяльність військ. Статути зобов’язують військовослужбовців сумлінно виконувати військовий обов’язок, вивчати військову справу, бойову техніку і зброю, запам’ятовувати все, чого їх навчають командири, зразково виконувати показані їм військові прийоми. Предмет «Захист Вітчизни» для юнаків та дівчат проходить окремо, адже дівчата вивчають «Основи медичних знань». Однак, минулого тижня юнки мали можливість повправлятися у стрільбі, показавши свою спритність на практичному занятті «Підготовка до стрільби із пневматичної гвинтівки».
Зустріч із Гетьманом Українського Реєстрового Козацтва
21 вересня на базі нашого навчального закладу відбулася зустріч педагогічних працівників закладів середньої освіти міста Ужгорода з Гетьманом Українського Реєстрового Козацтва Шевченком А.І. Під час зустрічі були розглянуті питання щодо формування патріотично свідомої особистості, готової віддано служити Україні та оберігати її кордони. У кінці заходу для гостей було представлено показовий виступ вихованців гуртка "Бойовий гопак", на якому вони показали свою майстерність, вправляючись зі зброєю та виконуючи елементи бойового мистецтва.
Навчально-польові збори учнів Ужгородського центру допризовної підготовки
Протягом квітня учні 11 класів загальноосвітніх шкіл м. Ужгорода взяли участь у навчально-польових зборах. У місцевій військовій частині А 1778 були проведені заняття за темами: «Озброєння та військова техніка», «Організація життєдіяльності ЗС України», «Тактична підготовка». На підсумкових заняттях по стройовій та фізичній підготовці, загальновійськових статутах юнаки продемонстрували свій вишкіл та знання, а влучність – у тирі школи. Заняття з медико-санітарної підготовки для дівчат провели медики військової частини, лікарі Закарпатської обласної клінічної лікарні, центру нейрохірургії, викладачі Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності ДСНС. Заняття проводилися для покращення допризовної підготовки молоді та вдосконалення форм і методів військово-патріотичного виховання допризовної і призовної молоді, підготовки учнів до захисту життя і здоров’я, забезпечення власної безпеки і безпеки інших людей у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часу, закріплення знань і навичок, набутих учнями на заняттях із предмету «Захист Вітчизни» («Основи медичних знань»).
День цивільної оборони
27 квітня в школі було проведено День цивільної оборони. Тема заходу "Дії учнів та педагогічного колективу при виникненні надзвичайної ситуації (пожежі)". Під час навчального процесу були проведені тренування з екстреної евакуації учнів та працівників. Під наглядом педагогів Центру допризовної підготовки учні мали можливість натренувати свої вміння й навички у наданні домедичної допомоги, накладанні пов’язок, джгутів, транспортних шин при переломах. Показати дітям роботу пожежників під час гасіння пожеж та ознайомити учнів з технічним оснащенням пожежної машини приїхали працівники пожежо-рятувального загону. Вони розповіли школярам про свою роботу та показали дії пожежної бригади під час гасіння пожеж. Учні спостерігали за діями пожежників, ставили їм запитання та фотографувалися біля пожежної машини та за її кермом. Проведені заходи показали практичну готовність учнів та колективу школи діяти за сигналами оповіщення Цивільного захисту при виникненні НС.
Військово-патріотична гра "Сокіл" ("Джура")
Нещодавно пройшов міський етап юнацької військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура"). Захід стартував на базі нашого навчального закладу, адже на основі УЗОШ І-ІІІ ступенів №20 - ліцею "Лідер" створено Ужгородський центр допризовної підготовки, який об'єднує міжшкільні групи з вивчення предмету "Захист Вітчизни".
Організатори заходу:
- Управління у справах культури, спорту, сім'ї та молоді Ужгородської міської ради;
- Управління освіти Ужгородської міської ради;
- Ужгородський центр допризовної підготовки;
- Закарпатський центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді.
Метою Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри "Сокіл" ("Джура") є виховання юних патріотів України на засадах національної гідності, високої самосвідомості та активної громадянської позиції, здорового способу життя як духовно багатої та фізично розвиненої особистості. Учасниками гри є джури - молоді юнаки та юначки, які йдуть шляхом українського Воїна-козака - здобувають знання, вміння, навички, щоб бути успішними у всьому.
Зустріч учнів Ужгородського центру допризовної підготовки з ветераном АТО
Сучасна ситуація в Україні, спричинена збройним конфліктом на частині території Донецької і Луганської областей, зумовила підвищений інтерес до проблеми соціально-психологічної готовності призовників до проходження військової служби як одного з найважливіших факторів успішної військової діяльності. З метою формування готовності підростаючого покоління до військової служби, з учнями Ужгородського центру допризовної підготовки була проведена бесіда на тему «Психологічна готовність молоді до служби в Збройних Силах України». Виховний захід був проведений ветераном АТО. Військовий розповів як вперше потрапив на передову, про свій бойовий досвід та товаришів, які завжди готові прийти на допомогу, навіть, ризикуючи власним життям. Основна мета заходу – донести до учнів, що військова служба – це не тільки обов’язок громадянина України, але й важливий процес подальшого розвитку та фізичного змужніння особистості, формування чоловічих рис характеру, загартування тіла й духу, зміцнення патріотичних почуттів. Подібні заходи з учнями Ужгородського центру допризовної підготовки організовуються не вперше. Для молоді часто проводяться тематичні бесіди, на яких запрошуються безпосередні учасники бойових дій та інші поважні гості. Нещодавно одним із таких заходів стала зустріч представника Ужгородського об’єднаного міського військового комісаріату та бійців АТО з допризовною молоддю, на якій було розглянуто питання щодо вступу учнів у вищі військові заклади.
Здорова дитина - щаслива родина
- Перегляди: 2877
Здоров’я – це найвище благо, дароване людині Природою. Без нього життя не може бути повноцінним і щасливим. Як не прикро, природа дарує здоров’я з однією умовою: його потрібно належним чином підтримувати, зміцнювати, тренувати. Збереження і зміцнення здоров’я молодого покоління – найважливіша функція шкільної освіти. На законодавчому рівні вона закріплена законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту».
Одним із пріоритетних напрямів реформування виховання учнів, як зазначено в Державній національній програмі «Освіта», є забезпечення повноцінного фізичного розвитку дітей, охорона та зміцнення їхнього здоров’я. Отже, школа і вчитель несуть правову та моральну відповідальність за здоров’я школярів, повинні створювати позитивну ауру, культ здоров’я в класі, в школі і в сім’ї. Причина погіршення здоров’я школярів полягає не стільки в несприятливих умовах життя, скільки в недостатній увазі до створення відповідних умов педагогічного процесу, застосування здоров’язберігаючих і здоров’яформуючих навчальних технологій.
Наш ліцей є школою сприяння здоров’я. І вирішення цієї проблеми здійснюється за такими напрямами:
- створення відповідного шкільного середовища;
- використання здоров’язберігаючих технологій і технік у процесі навчання;
- освіта в галузі здоров’я.
Перший напрямок – створення шкільного середовища – достатньо традиційний: це і виконання санітарно-гігієнічних норм, організація якісного харчування школярів, обладнання класів з урахуванням ідеї розвитку здоров’я дітей. Тобто весь простір школи має працювати на розвиток фізичного здоров’я дитини.
Другий напрямок – це наявність у школі педагогічних технологій і технік, органічно вбудованих у навчальний процес, що формують і розвивають здоров’я дитини.
Зокрема, для формування правильної постави дітей, навчальний заклад закупив тренажери Євмінова, що дає можливість значно знизити ризик захворюваності на сколіоз та інші хвороби опорно-рухової системи. Методика лікування міжхребцевої грижі за допомогою цього пристрою полягає в регулярному тренуванні м'язів спини, при тому, що сам хребет в період занять знаходиться в режимі «розвантаження».
Уроки плавання запроваджені в ліцеї починаючи з першого класу. Адже плавання є життєво необхідною навичкою, яка робить людину більш здоровою, сприяє розвитку організму, загартовує. Купання, плавання, ігри та розваги на воді є одними із найважливіших засобів фізичного виховання. Вони дають можливість загартувати нервову систему, зробити дитину більш витривалою і спритною. Чим раніше почати навчати дитину рухам у воді, тим більше можна сприяти її розвитку.
При систематичних заняттях плаванням у дітей підвищується тонус нервової системи. Плавання позитивно впливає на м'язовий апарат, значно прискорює обмін речовин, підвищує імунітет, коригує поставу. Рухи у воді стимулюють функцію дихання та кровообігу, значно покращується діяльність шлунку. Активна рухова діяльність у воді сприяє розвитку м'язової системи.
Вчителі на уроках проводять фізкультхвилинки, вправи для очей. Такі перерви під час уроку сприяють поліпшенню функціонування мозку, відновлюють тонус м'язів, що підтримують правильну поставу, знімають напруження з органів зору і слуху, з утомлених від письма пальців.
Систематично проводяться зустрічі з лікарями-спеціалістами. Тематика таких зустрічей різноманітна, всі вони направлені на збереження й розвиток психічного і соціального здоров’я школярів. Регулярно проводяться поглиблені медогляди, що дає можливість виявити і попередити захворювання на ранніх стадіях. Ліцей оснащений медичним кабінетом, де працюють кваліфіковані фахівці. В ліцеї працює лікар-логопед, який займається з дітьми в яких виявлені певні вади мовлення.
Освітній процес, що відбувається в закладі, створює передумови до ситуацій, в яких найчастіше потрібна участь психолога, основним завданням якого є діагностична і корекційна робота. Шкільний психолог займається визначенням пізнавальних процесів учнів для діагностики та коригування уваги, пам'яті, мислення та емоційної поведінки дітей, бере активну участь у проведенні різноманітних позакласних заходів. Таким чином, вся робота в ліцеї направлена на формування психічного здоров’я, а саме: стійкість до стресів, інтелектуальну витривалість, позитивну самооцінку, готовність до саморозвитку і самореалізації.
Третій напрямок – освіта в галузі здоров’я передбачає не тільки розкриття цієї проблеми в навчальних предметах, а й передачу цих знань і спільну освітню діяльність учителів та учнів. В закладі щомісяця проводяться декади по пропаганді збереження і зміцнення здоров’я. Вся робота вчителів нашого ліцею направлена на те, щоб допомогти дітям усвідомити, що здоров’я – це прекрасний дарунок, першооснова щастя людини, тому треба його берегти й зміцнювати.
Вся робота вчителів нашого ліцею направлена на те, щоб допомогти дітям усвідомити, що здоров’я – це прекрасний дарунок, першооснова щастя людини, тому треба його берегти й зміцнювати.
Розклад роботи гуртків та спортивних секцій у 2023-2024 н.р.
ДетальнішеШкола - осередок розвитку дитини
- Перегляди: 4396
Усі діти — різні, і пересвідчитися в цьому можна під час спостереження за самостійною діяльністю школярів. Хтось старанно малює, інший життя не уявляє без музики, а дехто захоплено грає з м’ячем. Задовольнити потреби кожної дитини у навчальному закладі може гурткова робота. Гурткова робота в ліцеї «Лідер» забезпечує можливості щодо вибору діяльності, до якої дитина проявляє зацікавленість, створює необхідні передумови для прояву її природних здібностей. Система гурткової роботи навчального закладу спрямована на розвиток обдарованості вихованців, їх здібностей, талантів, розвитку творчої особистості, формування естетичного смаку, здорового способу життя, на задоволення потреб дітей та батьків. На базі навчального закладу працює безліч гуртків та спортивних секцій, учні мають можливість брати участь у конкурсах різних рівнів, що, безсумнівно, приносить плідні результати.
Гурток «Юний художник»
Учні початкової та середньої школи мають можливість відвідувати заняття живопису, які проводить учитель малювання Березанич Т. Ю. Педагог навчає дітей працювати з різними художніми матеріалами - малювати гуашшю, аквареллю, кольоровими олівцями і фломастерами. Юні художники поступово освоюють техніку використання в роботі нетрадиційних матеріалів: листя дерев, насіння рослин, шкаралупа горіхів тощо. Коли малюк з раннього віку займається малюванням, то стає більш посидющим, терплячим, уважним, набуває самоконтролю. Більше того, у дитини формується творче сприйняття і ставлення до навколишнього світу, розвивається уява.
Гурток «Умілі руки»
Школярі мають можливість відвідувати гурток прикладної творчості «Умілі руки» (керівник Гечка О.М.). Робота з різноманітними деталями і матеріалами вимагає підвищеного самоконтролю і уваги, розвиваються творчі здібності. Дитина навчиться терпінню, посидючості та наполегливості. Крім того, на уроках учні мають можливість отримати цікаві навички та вміння, які знадобляться їм в майбутньому.
Гурток «Хоровий спів»
У ліцеї з 2016 року працює гурток «Хоровий спів», керівником якого є вчитель музики Мороз М. М. У музично-естетичному вихованні важливу роль має вокальне мистецтво. Спів сприяє фізичному розвитку дитини і несе в собі великий виховний потенціал. Керівник вокального гуртка спрямовує свою діяльність на розвиток у своїх вихованців голосу, слуху, творчого мислення, артистизму. Публічні виступи стимулюють дитину позбутися страху спілкування з різними людьми, позбавляють від сором'язливості і допомагають стати впевненим у собі.
Гурток «Музика і хореографія»
У закладі працює хореографічний гурток, художнім керівником якого є Фечо Наталія Іллівна. Під час занять учні вивчають елементи сучасного танцю, виступають із художніми номерами на шкільних святах, а також беруть участь у різноманітних конкурсах. Не багато батьків знають про те, що зняти напруженість і втому після школи можна за допомогою рухової активності, яку в надлишку дають заняття танцями. До всього іншого, в житті завжди може стати в нагоді володіння технікою виконання різноманітних танцювальних елементів. Заняття хореографією так само, як і спортом направлені на розвиток загального фізичного стану дитини, тренуючи спритність і координацію рухів маленького спортсмена. Варто відзначити, що танці відмінно виробляють у дітей почуття ритму і розвивають гнучкість, що особливо корисно для дівчаток.
Великий теніс
Для дитячого здоров'я такий вид спорту, як теніс важливий, як ніякий інший. Всього за рік занять дитина може досягти колосальних успіхів! Зокрема, поліпшення і розвиток: зору, концентрації уваги, швидкості реакції, спритності. Дитина відразу зануриться з головою в цей спорт, адже теніс простий в правилах, не вимагає спеціальної форми (статури), та й просто повністю універсальний. Заняття тенісом для дітей подарують тонус організму, чудові фізичні дані, підвищать витривалість і як не здавалося б дивним, поліпшать інтелектуальні здібності.
Волейбол
Волейбол добре позначається на здоров'ї. Різноманітність рухів в цьому виді спорту навантажує практично всі групи м'язів, також волейбол зміцнює дитячий імунітет і серцево-судинну систему, покращує поставу. Регулярні заняття волейболом загартовують організм, підвищують його витривалість.
Футбол
Футбол є важливою складовою фізичної культури. На заняттях у дітей формується стійкий інтерес фізичною культурою, зокрема до здорового способу життя взагалі, виробляються різноманітні рухові навички, поліпшується координація, прискорюється реакція, підвищується загальний рівень фізичної підготовки, технічної і тактичної майстерності маленьких спортсменів. Навчальний матеріал адаптований до занять з дітьми різного рівня підготовки, передбачає загальну фізичну, а не спортивну спрямованість і містить найпростіші елементи технік та дій у нападі та захисті, а також вправи з елементами футболу для розвитку фізичних якостей.
Карате
Карате — це цілісна система розвитку тіла й духу. Зокрема, воно чудово розвиває координацію рухів. Дитина, яка займається карате, буде мати перевагу порівняно з однолітками у рівні володіння власним тілом. Це тільки видається, що рухи карате надто складні, щоб дитина їх опанувала. Під керівництвом наших тренерів бойові рухи карате зможуть опанувати усі.
Плавання
Для дітей плавання є невід’ємною частиною фізичного виховання. Воно сприяє розвитку дихальної системи у дитини. Відбувається це за рахунок того, що вода тисне на стінки грудної клітки, а діти видихають все повітря, що знаходиться в легенях, і як наслідок, роблять глибокий вдих, а це вентиляція дихальної системи, яка запобігає появі різних захворювань верхніх дихальних шляхів. Крім того, знаходження у воді сприяє збільшенню кровообігу, а також поліпшенню у роботі серця. У воді на хребет дитини практично не впливають статичні навантаження, завдяки чому у дитини формується правильна постава і поліпшується міжхребцевий обмін речовин. Крім того, водні процедури попереджають м’язову дистонію, плоскостопість і сколіоз. І найголовніше, у воді шкіра починає дихати, виділяючи шкідливі речовини і очищаючи, таким чином, потові залози. Регулярні заняття дозволяють зміцнити ЦНС дитини, нормалізувати його апетит, зміцнити сон, підняти тонус організму. Крім усього іншого, плавання це відмінний спосіб зайняти дитину чимось корисним і зняти стрес.
Військово-патріотичний гурток "Сокіл" ("Джура")
На базі ліцею діє дитячо-юнацький гурток "Сокіл" ("Джура"), що є системною формою позакласної роботи з військово-патріотичного та морально-етичного виховання учнівської молоді, важливим засобом формування патріотичної свідомості, спортивно-оздоровчої роботи. Основна його мета - виховання юних патріотів України на засадах національної гідності, високої самосвідомості та активної громадянської позиції, здорового способу життя духовно багатої та фізично розвиненої особистості.
Розклад роботи гуртків та спортивних секцій у 2023-2024 н.р.
Детальніше
"Інтелект України"
- Перегляди: 5916
З 2012 року в Ужгородському ліцеї «Лідер» розпочато впровадження науково-педагогічного проекту «Інтелект України». Сутність проекту полягає не в насиченні дитини поглибленими знаннями, а у набутті нею, перш за все, необхідних навичок роботи з інформацією, аналізу, гнучкого творчого мислення, самоконтролю та самооцінки, швидких реакцій, раціональної організації навчальної праці; розвитку пізнавальних процесів — сприйняття, пам'яті, мислення, уяви й уваги; розвитку якостей особистості школяра — цілеспрямованості, працелюбності, організованості, охайності, наполегливості, волі тощо.
Програма розроблялася таким чином, щоб врахувати вікові особливості учнів, не лише зберегти, а й збільшити їх інтерес до навчання. Завдяки міжпредметним зв'язкам, засобам наочності та відеоматеріалам, об'єкт вивчення стає більш зрозумілим та цікавим. Для прикладу, якщо на уроці "Читання" діти вивчали оповідання про соловейка, то на уроці "Я і Україна" вони дізнаються про класову та видову приналежність цього птаха, спосіб життя, проглядають відеофрагмент із соловейком, чують його спів.
Додатково до загальношкільних предметів, програма яких спеціально адаптована, введені нові: "Навчаємося разом", на якому діти розвивають пам'ять за спеціальними методиками, вчаться працювати з інформацією, та предмет "Еврика", на якому учні розвивають творчі, винахідницькі якості, кмітливість, працюють над рішенням складних задач. Завдяки тому, що під час розробки й апробації програми проект мав медико-психолого-психіатричний супровід провідних вчених Інституту здоров'я школярів та підлітків Академії медичних наук України, вдалося побудувати програму так, щоб зберігати оптимальний баланс психофізичного стану дитини, не допускаючи, з одного боку, нервового перенавантаження, а з іншого – втоми, втрати цікавості. Крім обов'язкових уроків фізичної культури, кілька разів впродовж кожного уроку учні беруть участь в музичних паузах з елементами фізичних вправ і танцювальних рухів, роблять вправи для очей, застосовують релаксуючі елементи.
За результатами, які демонструють учні проектних класів, Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України навчально-педагогічний проект "Інтелект України" рекомендовано до подальшого впровадження. Проект співпрацює з Інститутом охорони здоров’я дітей та підлітків Національної академії медичних наук України. Дуже важливо, щоб ми всі: лікарі, вчителі, батьки, учні – розуміли, що навчання у школі це - праця, яка впливає на обумовлені віком зміни стану організму дитини. Якщо ми створимо сприятливе середовище, то матимемо позитивні результати навчальної праці дитини.
Наказ про завершення апробації навчально-методичного забезпечення початкової школи за науково-педагогічним проектом Інтелект України
ДетальнішеІнклюзивна освіта
- Перегляди: 5082
Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права здобувати її за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього закладу. Основою концепції інклюзивної освіти є принцип, що всі діти, незважаючи на різне культурне й соціальне походження та різні рівні навчальних можливостей, повинні мати однакові можливості у навчанні в усіх типах закладів освіти. Отже, ідеологія інклюзивної освіти спрямована на надання кожній дитині, всім відособленим і вразливим групам можливостей для результативного навчання.
Переваги інклюзивної освіти
Для дітей з особливими потребами:
- завдяки цілеспрямованому спілкуванню з однолітками поліпшується когнітивний, моторний, мовний, соціальний та емоційний розвиток дітей;
- ровесники відіграють роль моделей для дітей з особливими освітніми потребами;
- оволодіння новими вміннями та навичками відбувається функціонально;
- навчання проводиться з орієнтацією на сильні якості, здібності та інтереси дітей;
- у дітей є можливості для налагодження дружніх стосунків зі здоровими ровесниками й участі у громадському житті.
Для інших дітей:
- вчаться природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей;
- діти вчаться налагоджувати й підтримувати дружні стосунки з людьми, які відрізняються від них;
- діти вчаться співробітництву;
- діти вчаться поводитися нестандартно, бути винахідливими, а також співчувати іншим.
Підбірка корисної інформації від фахівців ↓
Інформаційний буклет із питань інклюзивного навчання
Ліцей "Лідер". Інклюзивна освіта. Умови, створені в школі для інклюзивного навчання
Асистент вчителя_Ірина Мельник
Диференціація_Ніна Дементієвська
Інклюзивне освітнє середовище_Олена Солнцева
ІРЦ та інші місцеві ресурси підтримки ІО_Лариса Шевчук.pptx
Навчання дорослих_Наталя Софій.ppt
Організація корекційно- розвиткової роботи як необхідної умови соціалізації
Основи інклюзивного навчання_Юлія Найда
Підтримка вчителя_Тетяна Гніда
Шкільна команда і батьки_ Валентина Маланчій
Сторінка 1 із 2